2003 FHSAA Baseball Classification & District Assignments

The following classification & district assignments are for the 2003 FHSAA State Baseball Series. Districts have been updated to include the assignment of newly opening public schools and schools that are requesting assignment in baseball for the first time, as well as to delete schools that have withdrawn from the FHSAA State Baseball Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, must contact Jack E. Watford, Administrator for Classification & District Assignments, in the FHSAA Office at ext. 170 or by e-mail at jwatford@fhsaa.org. (X – denotes district leader)


Last updated Thursday, June 16, 2005 at 2:03 PM


Class 6A : Class 5A : Class 4A : Class 3A : Class 2A : Class A


Class 6A
(81 schools; student population: 1994-4071)

DISTRICT 1
(3 schools)

Ed White (Jacksonville) – X
Mandarin (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)

DISTRICT 2
(5 schools)

DeLand – X
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Mary
Oviedo
Seminole (Sanford)

DISTRICT 3
(7 schools)

Apopka
Dr. Phillips (Orlando)
Edgewater (Orlando) – X
Evans (Orlando)
Olympia (Orlando)
West Orange (Winter Garden)
Winter Park

DISTRICT 4
(7 schools)

Boone (Orlando)
Colonial (Orlando) – X
Cypress Creek (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
Oak Ridge (Orlando)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)

DISTRICT 5
(6 schools)

Bloomingdale (Valrico)
Gaither (Tampa)
Riverview
Riverview (Sarasota) – X
Sarasota
Venice

DISTRICT 6
(5 schools)

Martin County (Stuart) – X
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Royal Palm Beach
Vero Beach

DISTRICT 7
(6 schools)

John I. Leonard (Greenacres) – X
Lake Worth
Olympic Heights (Boca Raton)
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton)
Wellington

DISTRICT 8
(5 schools)

Coconut Creek
Coral Springs – X
Douglas (Parkland)
Piper (Sunrise)
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 9
(3 schools)

Deerfield Beach
Dillard (Fort Lauderdale)
Ely (Pompano Beach) – X

DISTRICT 10
(5 schools)

Cypress Bay (Weston)
Flanagan (Pembroke Pines) – X
Plantation
South Plantation
Western (Davie)

DISTRICT 11
(5 schools)

Dr. Krop (Miami) – X
Miami Central
Miami Norland
North Miami
North Miami Beach

DISTRICT 12
(5 schools)

American (Hialeah) – X
Goleman (Miami)
Hialeah
Hialeah-Miami Lakes
Miami Carol City

DISTRICT 13
(4 schools)

Miami Beach – X
Miami Jackson
Miami Northwestern
Miami Springs

DISTRICT 14
(5 schools)

Braddock (Miami)
Christopher Columbus (Miami)
Coral Gables – X
Miami
Miami Coral Park

DISTRICT 15
(5 schools)

Miami Killian
Miami Sunset
South Miami
Southwest Miami
Varela (Miami) – X

DISTRICT 16
(5 schools)

Coral Reef (Miami)
Homestead – X
Miami Palmetto
Miami Southridge
South Dade (Homestead)


Class 5A
(83 schools; student population: 1543-1993)

DISTRICT 1
(5 schools)

Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Escambia (Pensacola) – X
Fort Walton Beach
Niceville
Tate (Cantonment)

DISTRICT 2
(3 schools)

Lincoln (Tallahassee)
Mosley (Lynn Haven)
Rutherford (Springfield) – X

DISTRICT 3
(6 schools)

Englewood (Jacksonville)
Fletcher (Neptune Beach)
Forrest (Jacksonville)
Raines (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville) – X

DISTRICT 4
(4 schools)

Belleview
Buchholz (Gainesville) – X
Columbia (Lake City)
Orange Park

DISTRICT 5
(6 schools)

Deltona – X
Flagler Palm Coast (Bunnell)
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach
Pine Ridge (Deltona)
Spruce Creek (Port Orange)

DISTRICT 6
(4 schools)

Lake Howell (Winter Park)
Lyman (Longwood)
Titusville
Winter Springs – X

DISTRICT 7
(5 schools)

Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton)
Haines City
Lakeland – X
Plant City

DISTRICT 8
(6 schools)

Alonso (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
King (Tampa) – X
Leto (Tampa)
Middleton (Tampa)
Wharton (Tampa)

DISTRICT 9
(6 schools)

Clearwater
Countryside (Clearwater)
East Lake (Tarpon Springs)
Largo
Palm Harbor University – X
Pinellas Park (Largo)

DISTRICT 10
(6 schools)

Boca Ciega (Gulfport)
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Gibbs (St. Petersburg)
Northeast (St. Petersburg)
St. Petersburg
Seminole – X

DISTRICT 11
(6 schools)

Cape Coral
Charlotte (Punta Gorda) – X
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton)
Mariner (Cape Coral)
North Fort Myers

DISTRICT 12
(5 schools)

Cypress Lake (Fort Myers)
Fort Myers
Gulf Coast (Naples)
Lely (Naples)
Naples – X

DISTRICT 13
(6 schools)

Eau Gallie (Melbourne)
Melbourne
Osceola (Kissimmee) – X
Poinciana (Kissimmee)
St. Cloud
South Lake (Groveland)

DISTRICT 14
(6 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Boynton Beach – X
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Fort Pierce Central
South Fork (Stuart)

DISTRICT 15
(4 schools)

Cooper City – X
Northeast (Oakland Park)
Nova (Davie)
Stranahan (Fort Lauderdale)

DISTRICT 16
(4 schools)

Hollywood Hills (Hollywood)
McArthur (Hollywood)
Miramar
South Broward (Hollywood) – X


Class 4A
(81 schools; student population: 1210-1542)

DISTRICT 1
(4 schools)

Pensacola – X
Pine Forest (Pensacola)
Washington (Pensacola)
Woodham (Pensacola)

DISTRICT 2
(3 schools)

Crestview
Milton
Pace – X

DISTRICT 3
(4 schools)

Chiles (Tallahassee)
Godby (Tallahassee)
Leon (Tallahassee)
Rickards (Tallahassee) – X

DISTRICT 4
(5 schools)

Andrew Jackson (Jacksonville)
Bishop Kenny (Jacksonville)
Fernandina Beach
First Coast (Jacksonville) – X
Ribault (Jacksonville)

DISTRICT 5
(6 schools)

Clay (Green Cove Springs)
Eastside (Gainesville)
Gainesville
Middleburg
Palatka – X
Ridgeview (Orange Park)

DISTRICT 6
(6 schools)

Atlantic (Port Orange)
Forest (Ocala)
Lake Weir (Ocala) – X
North Marion (Ocala)
Seabreeze (Daytona Beach)
Vanguard (Ocala)

DISTRICT 7
(5 schools)

Central (Brooksville)
East Ridge (Clermont)
Lecanto – X
Leesburg
Springstead (Spring Hill)

DISTRICT 8
(7 schools)

Gulf (New Port Richey) – X
Hudson
Land O’Lakes
Mitchell (New Port Richey)
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
Tarpon Springs

DISTRICT 9
(7 schools)

Armwood (Seffner) – X
Blake (Tampa)
Brandon
Jefferson (Tampa)
Plant (Tampa)
Sickles (Tampa)
Tampa Bay Tech

DISTRICT 10
(7 schools)

Auburndale
George Jenkins (Lakeland)
Kathleen (Lakeland)
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake) – X
Lake Wales
Winter Haven

DISTRICT 11
(6 schools)

Bayshore (Bradenton)
Booker (Sarasota)
Dunedin
Lakewood (St. Petersburg)
Palmetto – X
Southeast (Bradenton)

DISTRICT 12
(4 schools)

Barron Collier (Naples)
Estero
Lehigh (Lehigh Acres) – X
Port Charlotte

DISTRICT 13
(6 schools)

Astronaut (Titusville)
Bayside (Palm Bay)
Merritt Island – X
Palm Bay (Melbourne)
Rockledge
Satellite (Satellite Beach)

DISTRICT 14
(4 schools)

Centennial (Port St. Lucie)
Okeechobee
Port St. Lucie – X
Sebastian River (Sebastian)

DISTRICT 15
(3 schools)

Forest Hill (West Palm Beach)
Glades Central (Belle Glade) – X
Jupiter

DISTRICT 16
(4 schools)

Fort Lauderdale
Hallandale – X
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Washington (Miami)


Class 3A
(79 schools; student population: 553-1209)

DISTRICT 1
(5 schools)

Arnold (Panama City Beach) – X
Bay (Panama City)
Gulf Breeze
Marianna
Navarre

DISTRICT 2
(4 schools)

Madison County (Madison)
Shanks (Quincy)
Taylor County (Perry)
Wakulla (Crawfordville) – X

DISTRICT 3
(4 schools)

Bradford (Starke)
Keystone Heights
Santa Fe (Alachua) – X
Suwannee (Live Oak)

DISTRICT 4
(6 schools)

Baker County (Glen St. Mary) – X
Bolles (Jacksonville)
Paxon (Jacksonville)
Robert E. Lee (Jacksonville) – X
Stanton (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)

DISTRICT 5
(5 schools)

Bartram Trail (Jacksonville)
Interlachen
Menendez (St. Augustine)
Nease (St. Augustine) – X
St. Augustine

DISTRICT 6
(6 schools)

Citrus (Inverness)
Crystal River – X
Dunnellon
Hernando (Brooksville)
West Port (Ocala)
Williston

DISTRICT 7
(5 schools)

Eustis – X
Mount Dora
South Sumter (Bushnell)
Tavares
Umatilla

DISTRICT 8
(3 schools)

Bishop Moore (Orlando)
Cocoa
Cocoa Beach – X

DISTRICT 9
(5 schools)

Freedom (Tampa)
Jesuit (Tampa)
Osceola (Seminole)
Robinson (Tampa)
Tampa Catholic – X

DISTRICT 10
(6 schools)

Bartow
Mulberry
Pasco (Dade City)
Wesley Chapel
Zephyrhills – X

DISTRICT 11
(5 schools)

Avon Park – X
DeSoto County (Arcadia)
Hardee (Wauchula)
Lake Placid
Sebring

DISTRICT 12
(7 schools)

Bishop Verot (Fort Myers)
Clewiston
Immokalee
LaBelle – X
Lemon Bay (Englewood)
North Port
Riverdale (Fort Myers)

DISTRICT 13
(5 schools)

Cardinal Newman (West Palm Beach)
Fort Pierce Westwood
Lincoln Park (Fort Pierce)
Pahokee
Suncoast (Riviera Beach) – X

DISTRICT 14
(4 schools)

Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
North Lauderdale – X
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pope John Paul II (Boca Raton)

DISTRICT 15
(5 schools)

Academic Charter (Pembroke Pines)
American Heritage (Plantation) – X
Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Chaminade (Hollywood)
Monsignor Pace (Miami)

DISTRICT 16
(5 schools)

Belen Jesuit (Miami)
Coral Shores (Tavernier)
Gulliver Prep (Coral Gables)
Key West
St. Brendan (Miami) – X


Class 2A
(72 schools; student population: 234-552)

DISTRICT 1
(4 schools)

Baker
Jay
Northview (Bratt)
Pensacola Catholic – X

DISTRICT 2
(5 schools)

Chipley
Freeport
Holmes County (Bonifay)
Vernon – X
Walton (DeFuniak Springs)

DISTRICT 3
(3 schools)

Blountstown
Liberty County (Bristol) – X
Port St. Joe

DISTRICT 4
(4 schools)

Florida High (Tallahassee) – X
Jefferson County (Monticello)
Maclay (Tallahassee)
North Florida Christian (Tallahassee)

DISTRICT 5
(4 schools)

Branford
Hamilton County (Jasper)
Lafayette (Mayo)
Fort White – X

DISTRICT 6
(4 schools)

Bell
Chiefland – X
Dixie County (Cross City)
Trenton

DISTRICT 7
(4 schools)

Baldwin
Episcopal (Jacksonville) – X
Hilliard
Trinity Christian (Jacksonville)

DISTRICT 8
(4 schools)

Hawthorne
P.K. Yonge (Gainesville)
Newberry – X
Union County (Lake Butler)

DISTRICT 9
(5 schools)

Crescent City
Father Lopez (Daytona Beach) – X
Taylor (Pierson)
Trinity Prep (Winter Park)
Wildwood

DISTRICT 10
(4 schools)

First Academy (Orlando)
Florida Air (Melbourne)
Lake Highland Prep (Orlando) – X
Melbourne Central Catholic

DISTRICT 11
(5 schools)

Berkeley Prep (Tampa)
Fort Meade
Frostproof
McKeel Academy (Lakeland)
Tampa Prep – X

DISTRICT 12
(4 schools)

Cardinal Mooney (Sarasota)
Clearwater Central Catholic – X
Dunbar (Fort Myers)
St. Petersburg Catholic

DISTRICT 13
(6 schools)

American Heritage (Delray Beach)
Benjamin (North Palm Beach)
Gold Coast (West Palm Beach)
John Carroll (Fort Pierce)
King’s Academy (West Palm Beach) – X
St. Edward’s (Vero Beach)

DISTRICT 14
(6 schools)

Coral Springs Charter
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pompano Beach
St. Andrew’s (Boca Raton) – X
University (Fort Lauderdale)
Westminster Academy (Fort Lauderdale)

DISTRICT 15
(5 schools)

Archbishop Curley (Miami) – X
Dade Christian (Miami)
Florida Christian (Miami)
LaSalle (Miami)
Miami Country Day

DISTRICT 16
(5 schools)

Archbishop Carroll (Miami)
Marathon
Palmer Trinity (Miami) – X
Ransom Everglades (Miami)
Westminster Christian (Miami)


Class A
(108 schools; student population: 11-234)

DISTRICT 1
(8 schools)

Central (Milton)
East Hill Christian (Pensacola)
Escambia Charter (Gonzalez)
Laurel Hill
Paxton – X
Pensacola Christian
Ponce de Leon
Rocky Bayou Christian (Niceville)

DISTRICT 2
(8 schools)

Altha
Bethlehem (Bonifay)
Cottondale
Graceville
Grand Ridge – X
Malone
Poplar Springs (Graceville)
Sneads

DISTRICT 3
(6 schools)

Apalachicola
Aucilla Christian (Monticello)
Carrabelle
Chattahoochee
Munroe (Quincy)
Wewahitchka – X

DISTRICT 4
(6 schools)

Arlington Country Day (Jacksonville)
Eagle's View (Jacksonville)
First Coast Christian (Jacksonville)
Providence (Jacksonville) – X
St. Johns Country Day (Orange Park)
St. Joseph (St. Augustine)
University Christian (Jacksonville)

DISTRICT 5
(6 schools)

Bronson
Cedar Key
Countryside Christian (Gainesville)
Oak Hall (Gainesville)
St. John Lutheran (Ocala) – X
Trinity Catholic (Ocala)

DISTRICT 6
(5 schools)

Altamonte Christian (Altamonte Springs)
Master’s Academy (Oviedo)
Orangewood Christian (Maitland)
Trinity Christian (Deltona)
Warner Christian (South Daytona) – X

DISTRICT 7
(6 schools)

Central Florida Christian (Ocoee)
Mount Dora Bible
Orlando Lutheran – X
Pine Castle Christian (Orlando)
Seven Rivers Christian (Lecanto)
West Oaks (Orlando)

DISTRICT 8
(5 schools)

Brevard Christian (West Melbourne)
Covenant Christian (Palm Bay) – X
Holy Trinity Episcopal (Melbourne)
Merritt Island Christian
Temple Christian (Titusville)

DISTRICT 9
(6 schools)

All Saints’ (Winter Haven) – X
Celebration
Evangel Christian (Lakeland)
Lakeland Christian
Santa Fe Catholic (Lakeland)
Sonrise Christian (Lakeland)

DISTRICT 10
(6 schools)

Bayshore Christian (Tampa) – X
Calvary Christian (Clearwater)
Cambridge (Tampa)
Indian Rocks Christian (Largo)
Tampa Baptist
Temple Heights Christian (Tampa)

DISTRICT 11
(10 schools)

Admiral Farragut (St. Petersburg)
Bradenton Christian
Canterbury (St. Petersburg)
Keswick Christian (St. Petersburg) – X
Manatee H.E.A.T. (Bradenton)
Northside Christian (St. Petersburg)
Out-of-Door (Sarasota)
St. Stephen’s Episcopal (Bradenton)
Sarasota Christian
Shorecrest Prep (St. Petersburg)

DISTRICT 12
(6 schools)

Canterbury (Fort Myers)
Community School of Naples
Evangelical Christian (Fort Myers)
Everglades City
Moore Haven
St. John Neumann (Naples) – X

DISTRICT 13
(9 schools)

Berean Christian (West Palm Beach)
Boca Raton Prep
Community Christian (Stuart)
Glades Day (Belle Glade)
Grandview Prep (Boca Raton)
Jupiter Christian – X
Lake Worth Christian (Boynton Beach)
Morningside Academy (Port St. Lucie)
Summit Christian (West Palm Beach)

DISTRICT 14
(7 schools)

Broward Christian (Plantation)
Coral Springs Christian
Fort Lauderdale Christian
Highlands Christian (Pompano Beach)
Hollywood Christian
Sheridan Hills Christian (Hollywood)
Zion Lutheran (Deerfield Beach) – X

DISTRICT 15
(5 schools)

Champagnat Catholic (Hialeah)
First Baptist (Hialeah)
Horeb Christian (Hialeah)
Miami Christian – X
Northwest Christian (Miami)

DISTRICT 16
(8 schools)

Academy of Community Ed. (Coral Gables)
Brito Miami Private (Miami)
Calusa Prep (Miami)
Gettysburg Academy (Miami)
Holy Cross (Miami)
Island Christian (Islamorada)
Princeton Christian
Westwood Christian (Miami) – X