2012 FHSAA Wrestling Finals Class 1A First-Round Pairings

First-round pairings in each weight class are listed straight down. The winner/loser of the first match listed will face the winner/loser of the second match listed and so on in the championship quarterfinals/first-round wrestlebacks.

» Please send name spelling corrections, etc., to wrestling [at] fhsaa [dot] org.  Changes must be sent in by noon Tuesday, February 14, in order to appear on event t-shirts.

     »The FHSAA would like to thank the following sponsors for their continued support of the 2012 FHSAA State Wrestling Finals.

106-Pound Class

Daniel Folkner, Fr., 31-8, University Christian (Jacksonville) vs. Michael Ginigras, 8th, 19-3, Indian Rocks Christian (Largo)

Justin Cohen, 8th, 31-6, American Heritage (Plantation) vs. Tim Bunting, Sr., 33-5, Cocoa

Franco Valdes, 7th, 46-4, Somerset (Pembroke Pines) vs. Travis Ahrens, So., 29-9, Astronaut (Titusville)

Andrew Tipton, Jr., 10-7, Fernandina Beach vs. Kyle Norstrem, 8th, 37-1, Tampa Bay Christian

Marcus Martinez, Jr., 27-7, Mourning (Miami) vs. Jake Brindley, 7th, 35-15, Lake Highland Prep (Orlando)

Beau Boggess, Sr., 26-7, Wewahitchka vs. Leonardo Tarantino, 6th, 24-11, Tampa Prep

Dylan Martin, So., 36-12, Clay (Green Cove Springs) vs. Antony Agazarm, So., 44-5, Gulf (New Port Richey)

Steve Arce, So., 30-8, Titusville vs. Ramon Moreno, Sr., 44-0, Monsignor Pace (Miami)

 


113-Pound Class

Zach Malik, Jr., 41-1, Wakulla (Crawfordville) vs. Elijah Cleary, 8th, 27-14, Jupiter Christian

Troy Reed, Jr., 45-14, Fivay (Hudson) vs. Alex Hernandez, Fr., 40-18, Golden Gate (Naples)

Jose Torres, Jr., 39-4, Avon Park vs. Jeremy Andujar, Jr., 29-10, Robinson (Tampa)

Josh Calhoun, Fr., 38-8, Bolles (Jacksonville) vs. Chase Singletary, 7th, 45-5, Somerset (Pembroke Pines)

Pierre Borgela, So., 33-16, Immokalee v. Nick Vestal, 8th, 41-8, Lake Highland Prep (Orlando)

Christopher Alfaro, Sr., 31-3, Doral (Miami) vs. Brandon Reyes, Sr., 35-3, Bozeman (Southport)

Christopher Moreno, Fr., 40-2, Monsignor Pace (Miami) vs. Scott Bucsok, Jr., 24-6, Suwannee (Live Oak)

Donald Gahres, Sr., 43-9, Space Coast (Cocoa) vs. Kamen Wilminton, 7th, 32-5, Indian Rocks Christian (Largo)


 

120-Pound Class

Dylan Toth, Sr., 38-7, Clay (Green Cove Springs) vs. Philip Gross, Jr., 35-10, Cocoa Beach

Forest Swartsel, Jr., 45-7, Gulf (New Port Richey) vs. Christian Perez, So., 35-4, Monsignor Pace (Miami)

Tony Ruggiero, Jr., 39-11, Wesley Chapel vs. Caleb Carter, Jr., 35-12, Somerset (Pembroke Pines)

Matt Sweetman, Sr., 26-5, Yulee vs. J.P. Gamez, Sr., 46-8, Pasco (Dade City)

Daniel Laguna, Sr., 31-11, Key West vs. Sean Ware, Jr., 49-4, Lemon Bay (Englewood)

Anthony Petrone, Fr., 44-8, Lake Highland Prep (Orlando) vs. Bill Morgan, So., 38-6, Wakulla (Crawfordville)

Sean Speer, Jr., 35-5, Fivay (Hudson) vs. Trevor Sammet, Jr., 28-5, Bishop Snyder (Jacksonville)

Marquis Tate, So., 19-13, Booker (Sarasota) vs. Jamel Morris, So., 40-2, Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)

 

126-Pound Class

Logan Scrape, Jr., 27-8, Clay (Green Cove Springs) vs. Nicolas James, Jr., 25-8, American Heritage

Antonio Landono, Fr., 40-12, Space Coast (Cocoa) vs. Nick Kemick, Sr., 35-10, Southeast (Bradenton)

Skyler White, Fr., 37-13, Pasco (Dade City) vs. Norman Gallon, Sr., 35-11, Spoto (Riverview)

Brandon Harvey, Fr., 27-8, Baker County (Glen St. Mary) vs. Brandon Conroy, Sr., 45-6, Somerset (Pembroke Pines)

Tommy Fretwell, Fr., 16-16, Tampa Bay Christian vs. Cooper Powell, Sr., 27-8, Pine Castle Christian (Orlando)

Danny Garcia, Jr., 36-3, Monsignor Pace (Miami) vs. Joey Scarpinatti, Jr., 33-8, University Christian (Jacksonville)

Jamal Morris, So., 39-2, Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) vs. Johnathan Kenney, So., 31-8, Bozeman (Southport)

Nick Hooper, So., 21-10, Crystal River vs. David Nguyen, Sr., 36-10, Robinson (Tampa)

 

 

132-Pound Class

Kevon White, Jr., 41-6, Wakulla (Crawfordville) vs. Jonathan Smith, Sr., 29-15, Robinson (Tampa)

Anthony Vazquez, So., 39-3, Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) vs. Matt Watson, Sr., 45-3, Cocoa Beach

Marcus Manzano, Jr., 33-4, Monsignor Pace (Miami) vs. Trace Woxberg, So., 36-11, Cocoa

Michael Fegins, Jr., 24-9, University Christian (Jacksonville) vs. Eric Franklin, Sr., 39-6, Spoto (Riverview)

David Colatorti, So., 25-11, Chaminade-Madonna (Hollywood) vs. Jake Spengler, So., 45-5, Lake Highland Prep (Orlando)

Colby Baker, Jr., 41-5, Arnold (Panama City Beach) vs. Zachary Grandich, Jr., 35-9, Clearwater Central Catholic

Aaron Fountain, Sr., 19-4, Suwannee (Live Oak) vs. Eric Cabral, So., 31-4, Booker (Sarasota)

Matt Seymour, Fr., 25-9, Titusville vs. Jahlani Callender, Sr., 35-2, Calvary Christian (Fort Lauderdale)

 

138-Pound Class

Jarraid Forsyth, So., 35-1, Bradford (Starke) vs. Andrew Scherer, So., 32-11, Fivay (Hudson)

Shaquon Young, Sr., 19-3, Dunbar (Fort Myers) vs. Joey Sennett, Sr., 35-3, Monsignor Pace (Miami)

Tyler Mayer, Sr., 35-6, Indian Rocks Christian (Largo) vs. Andrew Wisdom, Sr., 41-1, Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)

Jamarcus Crump, Sr., 21-6, Rickards (Tallahassee) vs. Devin Cayton, Jr., 30-4, Astronaut (Titusville)

Andrew Calderwood, Jr., 26-16, Key West vs. Larry Cannon, Jr., 39-2, Southeast (Bradenton)

Niko Deaugustino, Jr., 45-10, Pasco (Dade City) vs. Travis Hinsey, Sr., 38-10, Wakulla (Crawfordville)

Nick Houston, Sr., 24-18, Satellite vs. Luke Frame, Sr., 43-10, Clay (Green Cove Springs)

Damien McKinize, Jr., 20-8, Robinson (Tampa) vs. David Kestner, Sr., 28-5, Jupiter Christian


 

145-Pound Class

Herry Glasser, So., 46-3, Bolles (Jacksonville) vs. Nicholas Caverly, Sr., 44-10, Robinson (Tampa)

Daniel Colartorti, Sr., 39-3, Chaminade-Madonna (Hollywood) vs. Josh Teartt, Jr., 36-7, Space Coast (Cocoa)

Zachary (Tag) Wilber, So., 33-9, Jupiter Christian vs. Julien Pinelli, Sr., 33-7, Satellite

Joseph Westberry, Sr., 33-8, Godby (Tallahassee) vs. Dryden Dennis, Sr., 28-6, Northside Christian (St. Petersburg)

Carlos Rios, Sr., 20-4, Florida Christian (Miami) vs. Jonathan Pickens, Jr., 31-3, Astronaut (Titusville)

Taylor Ryan, Jr., 41-8, Arnold (Panama City Beach) vs. Jeremy Qualls, Sr., 39-12, Wesley Chapel

Shawn Brown, So., 33-5, Suwannee (Live Oak) vs. Nick Scholfield, Jr., 42-10, Lemon Bay (Englewood)

Justin Martinez, So., 26-18, Lake Highland Prep (Orlando) vs. Maximo Llama, Sr., 41-2, Key West


 

152-Pound Class

Jason Wojcik, Sr., 43-3, Clay (Green Cove Springs) vs. Dylan Ayala, So., 28-4, Crystal River

Miller Judge, Sr., 24-11, Tampa Prep vs. Victor Alfaro, Sr., 38-3, Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)

Eric Massey, Sr., 27-11, Berkeley Prep (Tampa) vs. Andre Guieb, Sr., 39-3, Key West

Corey Hicks, Jr., 39-17, Florida High (Tallahassee) vs. Dean Porreca, Sr., 34-5, Satellite

Jose Fernandez-Velez, Jr., 40-12, Florida Christian (Miami) vs. Nick Popolillo, Sr., 45-3, Wesley Chapel

Tim Goff, Jr., 41-6, Astronaut (Titusville) vs. Robbey Pye, Sr., 42-6, Bolles (Jacksonville)

Jeffrey Hardy, Sr., 30-10, Lake Wales vs. Cody Hankerson, Jr., 34-9, Bradford (Starke)

Delendo Watson, Sr., 31-7, LaBelle vs. Nate Woodard, Sr., 46-4, Somerset (Pembroke Pines)


 

160-Pound Class

Devin Paulk, Sr., 35-3, Bradford (Starke) vs. Nick Davis, Jr., 12-4, Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)

Colin Hahn, Jr., 33-7, Fivay (Hudson) vs. Spencer Baxter, Jr., 46-3, Gulf (New Port Richey)

Conner Andrew, So., 27-7, Lake Highland Prep (Orlando) vs. Jason Piquette, Sr., 12-6, Northside Christian (St. Petersburg)

Kris Kenney, Jr., 32-7, Bozeman (Southport) vs. Mike Kestner, Jr., 32-4, Jupiter Christian

Jayln Gause, So., 39-16, Golden Gate (Naples) vs. Clayton Farrer, Jr., 38-1, Frostproof

Julian Seekins, Jr., 12-3, Florida Christian (Miami) vs. Jake Bain, Jr., 41-7, Clay (Green Cove Springs)

Alex Rosa, Sr., 46-4, Coral Springs Charter vs. Logan Fletcher, Jr., 36-6, Suwannee (Live Oak)

Shaun Dauphinais, Sr., 27-12, Astronaut (Titusville) vs. Sal Contino, Sr., 57-4, Lemon Bay (Englewood)


 

170-Pound Class

Dalton Hendrix, Sr., 24-6, Marianna vs. Gage Takacs, So., 38-5, Southeast (Bradenton)

Nick Tabraue, Sr., 18-2, Chaminade-Madonna (Hollywood) vs. Mike Seymour, Sr., 33-4, Titusville

Ben Moortgat, Sr., 20-10, Calvary Christian (Fort Lauderdale) vs. Dominick Grilli, Sr., 34-6, Fivay (Hudson)

Kiahlin Redish, Sr., Suwannee (Live Oak) vs. Luis Peguero, So., 46-6, Robinson (Tampa)

Adam Hude, Jr., 33-11, Coral Springs Charter vs. Geordan Speiller, Sr., 37-1, Pine Castle Christian (Orlando)

Tim Betros, Jr., 28-5, Bolles (Jacksonville) vs. Nick Mosco, 7th, 19-7, Tampa Prep

Taylor Beal, Sr., 33-8, University Christian (Jacksonville) vs. Trent Keisling, Sr., 56-3, Lemon Bay (Englewood)

James Hemphill, Sr., 24-10, Bishop Moore (Orlando) vs. Jeiko DeSilveria, Jr., 24-4, Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)


 

182-Pound Class

Dante Reed, Sr., 39-5, Godby (Tallahassee) vs. Alex Gonzalez, Jr., 36-13, Dunnellon

Christian Hadragree, Sr., 22-2, Berkeley Prep (Tampa) vs. Robert Kratman, Sr., 23-5, Chaminade-Madonna (Hollywood)

Joe Marcano, 7th, 11-9, Tampa Bay Christian vs. St. Pierre Anilus, Sr., 41-5, Key West

Luke Taylor, Sr., 13-8, Wakulla (Crawfordville) vs. David Prindiville, So., 51-2, Mulberry

Rodney Thomas, So., 36-6, Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) vs. William Norelia, Sr., 54-3, Golden Gate (Naples)

Thomas Isola, Jr., 34-5, Bishop Moore (Orlando) vs. Jerry Willis, So., 31-5, Suwannee (Live Oak)

Nicco Lightfoot, So., 39-2, Fivay (Hudson) vs. Luke Kenny, Sr., 31-5, University Christian (Jacksonville)

Novisa Petrusich, Jr., 18-4, Admiral Farragut (St. Petersburg) vs. Jessie Stephanos, Jr., 34-1, Jupiter Christian


 

195-Pound Class

Josh Fox, Sr., 40-1, University Christian (Jacksonville) vs. Jonathan LaFountaine, Jr., 35-14, Somerset (Pembroke Pines)

Conner Horvath, Sr., 17-4, Rockledge vs. Alex Reay, Jr., 38-15, Robinson (Tampa)

Alex Probosco, Sr., 35-4, McKeel (Lakeland) vs. Thomas Fee, Sr., 28-8, Wesley Chapel

Marcus Roberts, Sr., 30-5, Rutherford (Panama City) vs. Samuel Adams, Sr., 30-5, Chaminade-Madonna (Hollywood)

Thomas Pearman, Jr., 9-15, Ridgewood (New Port Richey) vs. Luke Hanson, Sr., 39-2, North Marion (Citra)

Sterling Hill-Ridgeway, Jr., 25-6, Coral Shores vs. Will Collier, Sr., 26-6, Bolles (Jacksonville)

Jeremy Ramirez, Jr., 22-6, Calvary Christian (Fort Lauderdale) vs. Phillip James, Jr., 31-4, Bradford (Starke)

Brandon Harris, Sr., 15-5, Poinciana (Kissimmee) vs. Ben Willard, Jr., 29-6, Evangelical Christian (Fort Myers)


 

220-Pound Class

Justin Fountain, Jr., 34-7, Clay (Green Cove Springs) vs. Patrick Fitzgerald, So., 17-13, Chaminade-Madonna (Hollywood)

Mike Hahn, Sr., 40-1, Fivay (Hudson) vs. Taylor Andres, Sr., 22-9, Indian Rocks Christian (Largo)

Travis Dunbar, So., 32-12, Astronaut (Titusville) vs. Diego Farchakh, Sr., 17-7, Wesley Chapel

Garrett Alexander, Sr., 36-6, Menendez (St. Augustine) vs. David Lima, Sr., 29-4, Calvary Christian (Fort Lauderdale)

Kendonte Nichols, So., 38-13, Robinson (Tampa) vs. Carter Shipley, Jr., 40-4, Lake Highland Prep (Orlando)

Russell Scott, Sr., 23-6, Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) vs. Kenneth Bynum, Sr., 33-2, Raines (Jacksonville)

Scott Riker, Sr., 14-6, Fort Pierce Westwood vs. Cole Woofter, Sr., 23-4, Wakulla (Crawfordville)

Zack Jordan, Jr., 44-12, Pasco (Dade City) vs. Kazimeirz Dymek, Sr., 27-2, Booker (Sarasota)


 

285-Pound Class

Max Tejada, Jr., 24-1, Bolles (Jacksonville) vs. Kenneth Hayes, So., Gulf (New Port Richey)

Steve Madrigal, Sr., 26-7, Chaminade-Madonna (Hollywood) vs. Freddie Booth-Lloyd, So., 24-7, Cocoa

Giancarlo Bennardo, Jr., 12-2, American Heritage (Delray Beach) vs. Dylan Brown, Jr., 30-10, Avon Park

Dylan Coley, Sr., 33-6, Florida High (Tallahassee) vs. Javon Woods, Sr., 22-9, Robinson (Tampa)

Ravaughn Gray, Sr., 25-9, Somerset (Pembroke Pines) vs. Aaron Pringle, Jr., 29-4, North Marion (Citra)

Jamal Fiffer, So., 27-11, Raines (Jacksonville) vs. Geukchan Jun, Sr., 10-4, Admiral Farragut (St. Petersburg)

Gerrel Keith, Sr., 24-6, University Christian (Jacksonville) vs. Jefty Jerome, So., 12-5, Golden Gate (Naples)

Kelly Meus, Jr., 34-8, Fivay (Hudson) vs. Alex Cruz-Smith, Sr., 30-2, Miami Jackson