2017 Girls Weightlifting Finals - 1A Composite List of Qualifiers

» Please send name spelling corrections, etc., to girlsweightlifting [at] fhsaa [dot] org. Changes must be submitted not later than 9 a.m. Friday, Jan. 27 in order to appear on FHSAA Finals t-shirts.

For more information on how qualifiers are determined, please see the Weightlifting Manual: 4.17.2.2.2.1 Determination of Qualifiers

101 pounds | 110 pounds | 119 pounds | 129 pounds | 139 pounds | 154 pounds | 169 pounds | 183 pounds | 199 pounds | unlimited

101-Pound Class

Region Place Last name First Name School Grade Wt. Best Best Total
7 1 Gwinn Crystal River Ridge 11 98.4 125 120 245
3 1 Stafford Savannah Baker County   97.9 115 120 235
8 1 Mathes Kendra St. Edwards 12 99 115 120 235
1 1 Moeschl Lexi Arnold 12 99.6 120 115 235
7 2 Kirves Katelyn River Ridge 10 100.2 110 120 230
5 1 Arceneaux Danielle Umatilla 12 98.3 115 110 225
1 2 Odom Audriene Northview 12 96.4 105 115 220
8 2 Nunez Sierra Labelle 12 99.8 100 120 220
7 3 First Sara Zephyrhills 12 98 110 100 210
7 4 Kane Hannah Lemon Bay 11 99.4 115 95 210
2 1 Langston Lindsey Fort White 11 100 115 95 210
5 2 Small Marika Lake Weir 11 100.4 100 110 210
1 3 Taylor Olivia North Bay Haven 12 100.8 95 115 210
1 4 Thacker Kennedy Port Saint Joe 12 101 105 105 210
4 1 Givens Lorien Matanzas 10 100.7 100 100 200
2 2 Harvey Alyssa Wakulla 11 99 100 95 195
1 5 Moeschl Katie Arnold 9 100.6 100 95 195
5 3 Berry  Emily Tavares 10 90.3 90 100 190
2 3 Coburn Jaelynn Wakulla 11 94.5 90 100 190
6 1 Hobbs Alexis Frostproof 7 101 80 90 170

110-Pound Class

Region Place Last name First Name School Grade Wt. Best Best Total
7 1 Durrett Callista River Ridge 12 109.8 140 165 305
5 1 Brooks Tylah Lake Weir 12 107.3 125 135 260
5 2 Osborne Jessica Nature Coast 12 107.8 115 140 255
1 1 Weekley Jessica Choctawhatchee 12 108 110 140 250
4 1 Masciale Daisy Interlachen 11 109 135 115 250
8 1 Collins Earlnajah Avon Park 11 108.4 135 110 245
7 2 Shin Reba Gulf 11 108.6 125 120 245
7 3 Estrada Stephanie River Ridge 12 107.4 115 125 240
2 1 Donley Khalia Bradford 11 106 115 120 235
4 2 Thompson Danielle Matanzas 11 107.1 115 120 235
7 4 Martinez Isabel Fivay 10 109.2 110 125 235
1 2 Hammock Morgan Vernon 9 108 115 115 230
8 2 Hammon Jamilyn Sebring 12 108 115 115 230
6 1 Russell Kayla Poinciana 10 109.8 115 115 230
2 2 Stevens Brandi Wakulla 12 104.5 110 115 225
2 3 Willis Caroline Maclay 12 105 105 120 225
8 3 Mancilla Joselin Labelle 12 108.6 115 110 225
4 3 Welker Katie Matanzas 10 109.5 120 105 225
3 1 Hudson Darling Clay 12 109.8 95 130 225
7 5 Swencki Skylar Lemon Bay 12 105.6 135 85 220

119-Pound Class

Region Place Last name First Name School Grade Wt. Best Best Total
3 1 Davis Ryah Baker County   115.3 130 155 285
7 1 Dudeck Alisha River Ridge 11 117.4 145 135 280
7 2 Schulte Emily Lemon Bay 12 117.6 135 130 265
1 1 Murphy Courtney Choctaw 11 117.6 120 140 260
5 1 McNeal Christine Lake Weir 12 113 120 135 255
4 1 Small Deaujah Pedro 11 111.2 125 125 250
4 2 Secor Bianca Matanzas 11 116.2 125 125 250
3 2 James Katie Clay 10 116.6 120 130 250
8 1 Houguin-Reed Jessica Arch. McCarthy 11 118.6 115 135 250
7 3 Nelson Kacee Lemon Bay 12 115.2 120 125 245
2 1 Richards Kiana Altha 12 116 120 125 245
5 2 Davila Victoria Nature Coast 12 116.5 125 120 245
5 3 Jeanite Joanne Lake Weir 12 117 110 135 245
4 3 Polk Kaci Interlachen 11 118.8 120 125 245
1 2 Hudson Sierra Choctaw 11 113.8 115 120 235
4 4 Prevatt Remy Pedro 11 116.2 125 110 235
2 2 Cembruch Karsen Fort White 10 116.5 125 110 235
3 3 Kamerin Peters Clay 11 118.9 100 135 235
1 3 Colvin Sidney North Bay Haven 12 116 105 125 230
2 3 Jackson Taylyn Bradford 12 116 110 120 230
6 1 Smeal Ashlyn Frostproof 10 118 100 120 220

129-Pound Class

Region Place Last name First Name School Grade Wt. Best Best Total
3 1 Dean Ashleigh Clay 12 128.1 160 170 330
8 1 Cuellar Angelica Labelle 11 127.4 160 155 315
3 2 Kirksey Damiyyha Baker County   125.9 150 160 310
5 1 Pierce Kaitlyn Nature Coast 12 126 145 160 305
1 1 Muse Taylor Choctaw 11 121.6 140 155 295
7 1 Marinola Macayla Lemon Bay 11 126.2 140 155 295
8 2 Jensen Kayla Gulliver Prep 12 126.8 150 145 295
5 2 Hobbs Alexis Weeki Wachee 10 126 130 155 285
7 2 Reynolds Rachel River Ridge 12 127.8 130 155 285
1 2 Hanle Riley Choctaw 11 123.6 130 150 280
3 3 Berger Brooke Clay 10 127.5 135 140 275
1 3 Smith Madison Franklin County 11 129 135 135 270
6 1 Cabrera Nayleen Poinciana 11 125 135 130 265
7 3 Pritchett Emma Port Charlotte 11 127.2 130 135 265
1 4 Wiebers Morgan Arnold 11 123.6 130 125 255
1 5 Grete Alicyn Rocky Bayou 10 125.8 120 135 255
1 6 Galbreath Mckenzie Bozeman 12 126.8 130 125 255
7 4 Gorby Sage Hudson 11 127.6 120 135 255
2 1 Thomas Zenzeie Rickards 12 125 115 135 250
4 1 Willower Allison Pedro 12 126.1 120 130 250

139-Pound Class

Region Place Last name First Name School Grade Wt. Best Best Total
8 1 Caro Sofia Pine Crest 12 136 160 155 315
5 1 Traudt Samantha Nature Coast 12 136.6 150 160 310
1 1 Hamilton Madison North Bay Haven 12 137.6 145 165 310
7 1 Eckhoff Maranda Port Charlotte 12 137.8 160 150 310
3 1 McRae Carlie Clay 11 131.6 140 165 305
1 2 Watson Haylee Jay 11 134.2 160 145 305
1 3 Johnston Rachel Mosley 12 137.2 145 160 305
3 2 Foster Lani Baker County   131.7 140 150 290
2 1 Middleton Caroline Taylor 10 133.6 130 155 285
1 4 Blanco Jelena Mosley 12 138.2 135 140 275
5 2 Moore Mercedes Leesburg 12 138.7 125 145 270
4 1 Altiery Mya Pedro 11 134.4 135 130 265
7 2 Borkus Julianna Bayshore 11 137 125 140 265
5 3 Kinley Isabella South Sumter 12 137.9 135 130 265
2 2 Lewis Lauren Wakulla 12 130.8 130 130 260
6 1 Sams Gabriella Frostproof 11 132.4 130 130 260
7 3 Lewis Eliahnis Pasco 12 137.4 140 120 260
5 4 Hamilton Kiara Lake Weir 12 139 120 140 260
1 5 Spears Niki Choctaw 12 134.8 120 135 255
1 6 Brown Nylaa'h Gulf Breeze 12 137 120 135 255

154-Pound Class

Region Place Last name First Name School Grade Wt. Best Best Total
1 1 Williamson Daeja Mosley 12 153 170 200 370
5 1 Clemmer Rachel Leesburg 12 153.9 170 175 345
2 1 Hall Josie Altha 11 151 160 170 330
1 2 Warner Katheryn Rocky Bayou 12 148.7 145 170 315
7 1 Galloway Savanna Lemon Bay 12 145.4 160 150 310
5 2 Edwards  Keana Lake Weir 11 149.8 145 165 310
5 3 Larry Ayanna Mount Dora 12 150.5 135 165 300
5 4 Spaulding Brooke Weeki Wachee 12 150.7 150 150 300
3 1 Tedesco Emily Baker County   144.6 130 165 295
7 2 Clark Madison Ridgewood 11 146 150 140 290
1 3 Brunson Taylor Baker 12 141.5 140 145 285
7 3 Griffiths Kaelyn Port Charlotte 11 151.2 140 140 280
1 4 Moore Kenya West Florida 11 153.1 135 145 280
2 2 Jackson Mia Union 11 152.2 135 140 275
4 1 Rubright Mary Pedro 11 149.4 130 140 270
5 5 Mobley Breanna Lake Weir 12 150.3 135 135 270
8 1 Roberson Ashley Pahokee 12 152.8 125 140 265
5 6 Arey Morgen Weeki Wachee 10 142.6 135 125 260
3 2 Berger Jade Clay

11

143.9 115 145 260
6 1 Wimbley Tatyana Lake Wales 12 149.6 125 125 250

169-Pound Class

Region Place Last name First Name School Grade Wt. Best Best Total
3 1 Murray Erykah Clay 12 165.5 185 190 375
5 1 Brokenborough Seriah Eustis 11 156.4 140 190 330
1 1 Spears Jasmine North Bay Haven 11 156.8 165 165 330
5 2 Evangelista  Alexis Lecanto 12 166.4 160 170 330
1 2 Hicks Cheyenne West Florida 10 154.7 155 155 310
8 1 Paige Kelly Ft. Pierce Westood 11 164.8 155 150 305
1 3 Saenz Carolina Arnold 12 165.2 145 145 290
7 1 Green Kaylee River Ridge 10 168.6 130 160 290
1 4 Williams Danielle Baker 12 154.5 140 145 285
2 1 Oglesby Lauren Wakulla 11 159 150 135 285
5 3 Powell Imani Hernando 11 161.4 140 145 285
5 4 Young Taylor Lecanto 11 166.6 140 145 285
4 1 Cain Ashley Father Lopez 11 154.2 140 140 280
6 1 Fields Kiara Poinciana 12 154.8 145 135 280
5 5 Kimpel Jasmine Tavares 12 158.2 140 140 280
8 2 Milstead Emily Desoto 11 161.8 135 145 280
4 2 Smith Catherine Eastside 10 163.2 135 145 280
8 3 Mendez Oriana Marathon 10 154.2 130 145 275
5 6 Grimes Keondra Lake Weir 12 157.6 130 145 275
4 3 Cody Makayla Interlachen 11 167 145 130 275

183-Pound Class

Region Place Last name First Name School Grade Wt. Best Best Total
7 1 Guadarrama Jessica Zephyrhills 11 182.6 160 175 335
6 1 Velasquez Diazzarrary Poinciana 12 176.4 175 150 325
5 1 Barber Amari Lake Weir 12 181 175 145 320
3 1 Lewis Whitney Paxon 11 179.5 160 155 315
4 1 Mandt Kaylee Matanzas 12 180.8 150 165 315
1 1 Hanlon Cheyanne Port St. Joe 12 176.4 165 140 305
5 2 Heflin Yasmine Leesburg 10 174 155 145 300
1 2 Shaw  Natalie Mosley 12 178.2 140 160 300
5 3 Norflee Katia Leesburg 10 177.6 160 130 290
8 1 Sudol Nicole Pt. St. Lucie 11 178.4 130 160 290
7 2 Polynice Elisabelle Bayshore 12 182.8 145 145 290
1 3 Jackson Destiny Choctawhatchee 10 169.6 130 155 285
5 4 Mobley Janea Hernando 11 174 135 150 285
4 2 Dillion Sarah Matanzas 12 180.4 150 135 285
1 4 Jack Dysha West Florida Tech 12 175 130 145 275
2 1 McMillan Brooke Wewahitchka 11 177.8 130 145 275
5 5 Traudt Courtney Nature Coast 10 170 140 130 270
7 3 Brosnan Karissa Fivay 10 179.4 135 135 270
3 2 Powell Sumer Orange Park   180.9 150 120 270
1 5 French Rebecca Gulf Breeze 10 183 135 135 270

199-Pound Class

Region Place Last name First Name School Grade Wt. Best Best Total
2 1 McCoy Brandy Union 10 193.8 245 195 440
7 1 McKay Christian Booker 11 188.8 240 190 430
7 2 Hesterhagen Sydney River Ridge 12 198.8 190 175 365
5 1 Scott Ramika Lake Weir 11 195.5 180 160 340
8 1 Henley Latoya Sebring 12 198.4 170 160 330
6 1 Gardner Sankeiyara Lake Wales 12 196.2 175 150 325
8 2 Malone Madi Arch. McCarthy 12 193 165 155 320
2 2 Martin Lauren Altha 11 197.4 160 160 320
5 2 Harris  Hannah Leesburg 10 192 180 135 315
7 3 Reigle Kennedy Lemon Bay 11 192.6 155 150 305
7 4 Palmer allyson River Ridge 11 198 150 150 300
1 1 Stubblefield Madison Rocky Bayou 10 198.7 160 140 300
3 1 Hand Quinci Baker County   190.1 150 145 295
3 2 Gray Eva Baker County   195.6 135 155 290
7 5 Lopez Rachel Bayshore 11 196.2 170 120 290
7 6 Kaufman Zoeie Port Charlotte 10 198.4 140 150 290
5 3 Oglesby Ember Lecanto 11 186.5 130 155 285
6 2 Israel Widlyne Jones 11 190 140 145 285
5 4 Comer Ginette South Sumter 9 190 145 140 285
4 1 Smith Julianna Matanzas 9 186.4 125 130 255

Unlimited Pound Class

Region Place Last name First Name School Grade Wt. Best Best Total
5 1 Miller Jovie Nature Coast 10 302.5 200 200 400
2 1 Carter Kacey Fort White 10 273.4 215 175 390
5 2 Mancke Harrison Lecanto 12 251.5 195 185 380
7 1 Shaffer Abby Zephyrhills 10 277.8 180 200 380
3 1 McClain Denae Ribault 10 317.4 220 160 380
2 2 Bakken Kurston Bradford 11 277 205 165 370
7 2 Livingston-Witter Giovanna Port Charlotte 11 220.4 190 155 345
7 3 Page Alyssa Bayshore 12 221.6 175 170 345
5 3 Langley Destiny Citrus 12 233 170 165 335
5 4 Rivera Nancy Eustis 10 241 185 150 335
1 1 Phillips Keyana Mosley 10 285.3 170 165 335
1 2 Dudley Dana West Florida Tech 12 218.4 165 160 325
5 5 Muirhead Ta'Neville Leesburg 10 219.5 165 160 325
1 3 French Jurnee Baker 10 211.4 175 145 320
3 2 Ellis India Baker County   229.2 175 145 320
5 6 Williams Kiara Lake Weir 12 241.5 165 155 320
8 1 Mack Tejah Ft. Pierce Westwood 11 306.8 175 145 320
3 3 Hall Naja Rideview   251.6 160 155 315
4 1 Longo Chiara Matanzas 10 219.6 165 135 300
6 1 Campbell Patrice Poinciana 12 231.4 150 150 300