2015-16 Golf State Series Assignments

The following assignments are for the 2015-16 FHSAA State Golf Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments@fhsaa.org.

Class 3A | Class 2A | Class 1A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

X – Denotes District Coordinator

Class 3A

165 schools
Fall 2014 student population: 1,910-4,492

REGION 1
(19 schools)

DISTRICT 1
(5 schools)

Chiles (Tallahassee)
Leon (Tallahassee) - X
Lincoln (Tallahassee)
Navarre
Niceville

DISTRICT 2
(6 Schools)

Buchholz (Gainesville)
Columbia (Lake City)
Fleming Island (Orange Park)
Forest (Ocala)
Oakleaf (Orange Park) - X
West Port (Ocala)

DISTRICT 3
(8 Schools)

Atlantic Coast (Jacksonville) - X
Bartram Trail (St. Johns)
Creekside (St. Johns)
First Coast (Jacksonville)
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)

REGION 2
(20 Schools)


DISTRICT 4
(5 Schools)

DeLand
Flagler Palm Coast - X
New Smyrna Beach
Spruce Creek (Port Orange)
University (Orange City)

DISTRICT 5
(8 Schools)

Apopka
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Oviedo
Seminole (Sanford) - X
Winter Springs
Wekiva (Apopka)

DISTRICT 6
(7 Schools)

Boone (Orlando)
Colonial (Orlando) [girls only]
Hagerty (Oviedo)
Lake Howell (Winter Park)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
Winter Park - X

REGION 3
(23 Schools)

DISTRICT 7
(7 Schools)

Dr. Phillips (Orlando)
East Ridge (Clermont)
Evans (Orlando) - X
Lake Minneola
Ocoee
Olympia (Orlando)
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 8
(8 Schools)

Celebration
Cypress Creek (Orlando)
East River (Orlando)
Freedom (Orlando)
Gateway (Kissimmee) [boys only]
Lake Nona (Orlando)
Oak Ridge (Orlando)
Osceola (Kissimmee) - X

DISTRICT 9
(8 Schools)

Bartow - X
George Jenkins (Lakeland)
Haines City
Kathleen (Lakeland)
Lakeland
Liberty (Kissimmee)
Ridge Community (Davenport)
Winter Haven

REGION 4
(16 Schools)

DISTRICT 10
(5 Schools)

Freedom (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
Leto (Tampa)
Wharton (Tampa) - X
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)

DISTRICT 11
(5 Schools)

Alonso (Tampa)
Gaither (Tampa) [boys only] - X
George Steinbrenner (Lutz)
Plant (Tampa)
Sickles (Tampa)

DISTRICT 12
(6 Schools)

Countryside (Clearwater) - X
East Lake (Tarpon Springs)
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo)
Seminole (Seminole)
St. Petersburg

REGION 5
(21 Schools)

DISTRICT 13
(8 Schools)

Bloomingdale (Valrico)
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton) - X
Lennard (Ruskin)
Newsome (Lithia)
Plant City
Riverview (Riverview)
Strawberry Crest (Dover)

DISTRICT 14
(8 Schools)

Braden River (Bradenton)
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton)
North Port
Palmetto
Riverview (Sarasota) - X
Sarasota
Venice

DISTRICT 15
(5 Schools)

Charlotte (Punta Gorda)
Fort Myers
Gulf Coast (Naples) - X
Riverdale (Fort Myers)
South Fort Myers

REGION 6
(17 Schools)

DISTRICT 16
(5 Schools)

Harmony
Melbourne
St. Cloud
Vero Beach - X
Viera (Melbourne)

DISTRICT 17
(5 Schools)

Centennial (Port St. Lucie)
Fort Pierce Central
Martin County (Stuart)
South Fork (Stuart) - X
Treasure Coast (Port St. Lucie) [boys only]

DISTRICT 18
(7 Schools)

Dwyer (Palm Beach Gardens) - X
Jupiter
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Royal Palm Beach
Suncoast (Riviera Beach)
Seminole Ridge (Loxahatchee)

REGION 7
(23 Schools)

DISTRICT 19
(7 Schools)

Forest Hill (West Palm Beach)
John I. Leonard (Greenacres) - X
Lake Worth
Palm Beach Central (Wellington)
Park Vista (Lake Worth)
Santaluces (Lantana)
Wellington

DISTRICT 20
(9 Schools)

Atlantic (Delray Beach) - X
Boca Raton
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Monarch (Coconut Creek)
Olympic Heights (Boca Raton)
Spanish River (Boca Raton)
West Boca Raton

DISTRICT 21
(7 Schools)

Coral Glades (Coral Springs) - X
Fort Lauderdale [boys only]
Plantation
South Broward (Hollywood)
South Plantation
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Taravella (Coral Springs)

REGION 8
(26 Schools)

DISTRICT 22
(7 Schools)

Cooper City [boys only]
Cypress Bay (Weston)
Everglades (Miramar) [boys only]
Flanagan (Pembroke Pines)
Nova (Davie)
West Broward (Pembroke Pines) - X
Western (Davie)

DISTRICT 23
(10 Schools)

American (Hialeah)
Columbus (Miami) [boys only]
Doral (Miami)
Dr. Krop (Miami)
Hialeah Gardens
Lourdes (Miami) [girls only]
Miami
Miami Beach
Miami Coral Park
Reagan (Doral) - X

DISTRICT 24
(9 Schools)

Coral Gables
Coral Reef (Miami)
Ferguson (Miami)
Miami Killian [boys only]
Miami Palmetto
Miami Sunset [boys only]
South Dade (Homestead) [boys only]
​South Miami
Southwest Miami
TERRA Institute (Miami) - X

Class 2A

166 schools
Fall 2014 student population: 1,000-1,909


REGION 1
(23 schools)

DISTRICT 1
(9 schools)

Escambia (Pensacola)
Gulf Breeze
Milton
Pace
Pensacola
Pine Forest (Pensacola)
​Tate (Cantonment) - X
Washington (Pensacola)
West Florida (Pensacola)

DISTRICT 2
(7 Schools)

Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach) - X
Crestview
Fort Walton Beach
Mosley (Lynn Haven)
Rutherford (Panama City)

DISTRICT 3
(7 Schools)

Eastside (Gainesville)
Gainesville
Godby (Tallahassee) [girls only]
Rickards (Tallahassee)
Santa Fe (Alachua) [boys only]
Suwannee (Live Oak) - X
Wakulla (Crawfordville)

REGION 2
(20 Schools)

DISTRICT 4
(6 Schools)

Fernandina Beach [boys only]
​Raines (Jacksonville) [boys only]
Stanton (Jacksonville) - X
Terry Parker (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)
Yulee

DISTRICT 5
(7 Schools)

Bishop Kenny (Jacksonville)
Ed White (Jacksonville)
Middleburg - X
Orange Park
Paxon (Jacksonville)
Ridgeview (Orange Park)
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 6
(7 Schools)

Clay (Green Cove Springs)
Matanzas (Palm Coast)
Menendez (St. Augustine) - X
Nease (Ponte Vedra)
Palatka
Ponte Vedra
St. Augustine

REGION 3
(15 Schools)

DISTRICT 7
(5 Schools)

Citrus (Inverness)
Crystal River - X
Dunnellon
Lecanto
South Sumter (Bushnell)

DISTRICT 8
(4 Schools)

Belleview
Lake Weir (Ocala)
North Marion (Citra)
Vanguard (Ocala) - X

DISTRICT 9
(6 Schools)

Eustis - X
Leesburg
Mount Dora
South Lake (Groveland)
Tavares
Umatilla

REGION 4
(19 Schools)

DISTRICT 10
(8 Schools)

Atlantic (Port Orange)
Bishop Moore (Orlando)
Deltona
Edgewater (Orlando)
Mainland (Daytona Beach)
Pine Ridge (Deltona) - X
Poinciana (Kissimmee)
Seabreeze (Daytona Beach)

DISTRICT 11
(6 Schools)

Astronaut (Titusville)
Cocoa
Merritt Island
Rockledge
Space Coast (Cocoa) - X
Titusville

DISTRICT 12
(5 Schools)

Bayside (Palm Bay)
Eau Gallie (Melbourne)
Heritage (Palm Bay)
Palm Bay (Melbourne) - X
Satellite (Satellite Beach)

REGION 5
(17 Schools)

DISTRICT 13
(7 Schools)

Central (Brooksville)
Fivay (Hudson)
Hernando (Brooksville)
Hudson - X
Nature Coast (Brooksville)
Springstead (Spring Hill)
Weeki Wachee

DISTRICT 14
(5 Schools)

Anclote (Holiday)
Gulf (New Port Richey)
Mitchell (New Port Richey) - X
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)

DISTRICT 15
(5 Schools)

Land O'Lakes
Pasco (Dade City)
Sunlake (Land O'Lakes)
Wesley Chapel
Zephyrhills - X

REGION 6
(27 Schools)

DISTRICT 16
(10 Schools)

Boca Ciega (Gulfport) - X
Clearwater
Dixie Hollins (St. Petersburg) [boys only]
Dunedin [boys only]
Gibbs (St. Petersburg)
Lakewood (St. Petersburg)
Largo [boys only]
Northeast (St. Petersburg)
Osceola (Seminole)
Tarpon Springs

DISTRICT 17
(9 Schools)

Armwood (Seffner)
Blake (Tampa)
Brandon [boys only]
Chamberlain (Tampa) - X
Jefferson (Tampa)
Jesuit (Tampa) [boys only]
King (Tampa)
Robinson (Tampa)
Spoto (Riverview) [boys only]

DISTRICT 18
(8 Schools)

Auburndale
Avon Park
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Lake Wales
Mulberry - X
Sebring
Tenoroc (Lakeland) [boys only]

REGION 7
(25 Schools)

DISTRICT 19
(8 Schools)

Bayshore (Bradenton)
Booker (Sarasota) - X
DeSoto County (Arcadia)
Hardee (Wauchula)
Lemon Bay (Englewood)
Port Charlotte
Sarasota Military Academy
Southeast (Bradenton)

DISTRICT 20
(9 Schools)

Cape Coral
Cypress Lake (Fort Myers)
Dunbar (Fort Myers)
Ida Baker (Cape Coral) - X
Island Coast (Cape Coral)
LaBelle
Lehigh (Lehigh Acres)
Mariner (Cape Coral)
North Fort Myers

DISTRICT 21
(8 Schools)

Barron Collier (Naples)
East Lee County (Lehigh Acres)
Estero
Golden Gate (Naples) - X
Immokalee
Lely (Naples)
Naples
Palmetto Ridge (Naples)

REGION 8
(20 Schools)

DISTRICT 22
(7 Schools)

Clewiston
Fort Pierce Westwood [boys only]
Jensen Beach
Lincoln Park (Fort Pierce)
Okeechobee
Port St. Lucie
Sebastian River (Sebastian) - X

DISTRICT 23
(6 Schools)

American Heritage (Plantation)
Boynton Beach - X
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Dreyfoos (West Palm Beach)
Northeast (Oakland Park) [boys only]
Pompano Beach

DISTRICT 24
(7 Schools)

Archbishop McCarthy (Southwest Ranches) - X
Belen Jesuit (Miami) [boys only]
Goleman (Miami)
Key West
Miami Springs
Pembroke Pines Charter
Somerset Academy (Pembroke Pines)

Class 1A

166 schools
Fall 2014 student population: 28-999


REGION 1
(23 schools)

DISTRICT 1
(7 schools)

Baker - X
Central (Milton) [boys only]
Freeport
Northview (Bratt) [boys only]
Pensacola Catholic
Rocky Bayou Christian (Niceville) [boys only]
South Walton (Santa Rosa Beach)

DISTRICT 2
(7 Schools)

Bethlehem (Bonifay) [boys only]
Chipley - X
Holmes County (Bonifay)
Marianna
North Bay Haven (Panama City)
Ponce de Leon [boys only]
Walton (DeFuniak Springs)

DISTRICT 3
(9 Schools)

Aucilla Christian (Monticello) - X
Florida High (Tallahassee)
Franklin County (Eastpoint) [girls only]
John Paul II (Tallahassee)
Maclay (Tallahassee)
Madison County (Madison) [boys only]
Munroe (Quincy) [boys only]
North Florida Christian (Tallahassee) [boys only]
Taylor County (Perry) [boys only]

REGION 2
(18 Schools)

DISTRICT 4
(7 Schools)

Baldwin [boys only]
Bishop Snyder (Jacksonville) - X
Bolles (Jacksonville)
Eagle's View (Jacksonville) [boys only]
First Coast Christian (Jacksonville) [boys only]
St. Johns Country Day (Orange Park)
Trinity Christian (Jacksonville)

DISTRICT 5
(5 Schools)

Duval Charter (Jacksonville)
Episcopal (Jacksonville) - X
Hilliard [boys only]
Providence (Jacksonville)
University Christian (Jacksonville)

DISTRICT 6
(6 Schools)

Bradford (Starke)
Keystone Heights - X
Oak Hall (Gainesville)
P.K. Yonge (Gainesville) [boys only]
St. Francis (Gainesville) [boys only]
St. Joseph (St. Augustine)

REGION 3
(19 Schools)

DISTRICT 7
(6 Schools)

Bell
Branford - X
Lafayette (Mayo) [boys only]
Newberry
Trenton
Union County (Lake Butler)

DISTRICT 8
(7 Schools)

Meadowbrook (Ocala) - X
Ocala Christian [boys only]
Seven Rivers Christian (Lecanto) [boys only]
St. John Lutheran (Ocala)
Trinity Catholic (Ocala)
Villages
Wildwood

DISTRICT 9
(6 Schools)

Crooms (Sanford) - X
Father Lopez (Daytona Beach)
First Academy-Leesburg
Lake Mary Prep
Mount Dora Christian
Trinity Christian (Deltona)

REGION 4
(20 Schools)

DISTRICT 10
(6 Schools)

Central Florida Christian (Orlando) [boys only]
Cornerstone Charter (Belle Isle) [boys only]
First Academy (Orlando) - X
Foundation Academy (Winter Garden)
Montverde
Windermere Prep

DISTRICT 11
(6 Schools)

Circle Christian (Winter Park)
Geneva (Winter Park) - X
Lake Highland Prep (Orlando)
Orangewood Christian (Maitland)
The Master's Academy (Oviedo)
Trinity Prep (Winter Park)

DISTRICT 12
(8 Schools)

Brevard HEAT (Palm Bay) [boys only]
Cocoa Beach
Edgewood (Merritt Island) - X
Florida Prep (Melbourne) [boys only]
Holy Trinity (Melbourne)
Melbourne Central Catholic
Merritt Island Christian [girls only]
West Shore (Melbourne)

REGION 5
(26 Schools)

DISTRICT 13
(10 Schools)

Academy at the Lakes (Land O'Lakes)
Bayshore Christian (Tampa) [boys only]
Berkeley Prep (Tampa)
Bishop McLaughlin (Spring Hill)
Brooks-DeBartolo (Tampa) [boys only]
Cambridge (Tampa)
Carrollwood (Tampa) - X
Holy Names (Tampa) [girls only]
Tampa Catholic
Tampa Prep

DISTRICT 14
(8 Schools)

Admiral Farragut (St. Petersburg)
Calvary Christian (Clearwater)
Canterbury (St. Petersburg) [boys only]
Clearwater Central Catholic
Indian Rocks Christian (Largo)
Northside Christian (St. Petersburg)
Shorecrest Prep (St. Petersburg) - X
St. Petersburg Catholic

DISTRICT 15
(8 Schools)

All Saints' (Winter Haven)
Fort Meade [boys only]
Frostproof - X
Lake Placid
Lakeland Christian
McKeel (Lakeland)
Santa Fe Catholic (Lakeland)
Vanguard (Lake Wales) [boys only]

REGION 6
(19 Schools)

DISTRICT 16
(7 Schools)

Bradenton Christian [boys only]
Cardinal Mooney (Sarasota) - X
Community Christian (Port Charlotte) [girls only]
Imagine School (North Port) [boys only]
Out-of-Door (Sarasota)
Sarasota Christian
St. Stephen's (Bradenton)

DISTRICT 17
(6 Schools)

Bishop Verot (Fort Myers)
Canterbury (Fort Myers)
Evangelical Christian (Fort Myers) - X
Moore Haven
Oasis (Cape Coral)
Southwest Florida Christian (Fort Myers)

DISTRICT 18
(6 Schools)

Ahfachkee (Clewiston) [girls only]
Community School (Naples) - X
First Baptist (Naples) [boys only]
Marco Island Academy
Seacrest Country Day (Naples)
St. John Neumann (Naples)

REGION 7
(20 Schools)

DISTRICT 19
(7 Schools)

Benjamin (Palm Beach Gardens)
Community Christian (Stuart) [boys only]
John Carroll (Fort Pierce) - X
Jupiter Christian
Morningside (Port St. Lucie) [boys only]
Pine School (Hobe Sound)
St. Edward's (Vero Beach)

DISTRICT 20
(7 Schools)

Berean Christian (West Palm Beach) [girls only]
Cardinal Newman (West Palm Beach) - X
King's Academy (West Palm Beach)
Lake Worth Christian (Boynton Beach)
Oxbridge Academy (West Palm Beach)
Somerset Canyons (Boynton Beach) [boys only]
Trinity Christian (Lake Worth) [boys only]

DISTRICT 21
(6 Schools)

American Heritage (Delray Beach) - X
Boca Raton Christian
Donna Klein Jewish (Boca Raton)
Grandview Prep (Boca Raton)
St. Andrew's (Boca Raton)
St. John Paul II (Boca Raton)

REGION 8
(21 Schools)

DISTRICT 22
(6 Schools)

Calvary Christian (Fort Lauderdale) [boys only]
Highlands Christian (Pompano Beach) [boys only]
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Westminster Academy (Fort Lauderdale) - X
Zion Lutheran (Deerfield Beach) [boys only]

DISTRICT 23
(7 Schools)

Chaminade-Madonna (Hollywood) [boys only]
Divine Savior (Doral)
Miami Country Day
Monsignor Pace (Miami)
Sagemont (Weston) [boys only]
SLAM Academy (Miami)
University School (Davie) - X

DISTRICT 24
(8 Schools)

Carrollton (Miami) [girls only]
Gulliver Prep (Pinecrest)
Immaculata-LaSalle (Miami)
MAST (Key Biscayne)
Palmer Trinity (Palmetto Bay) [boys only]
Ransom Everglades (Miami) - X
Riviera Prep (Miami) [boys only]
Westminster Christian (Miami)

Independent

(29 schools)
Bell Creek (Riverview)
Braddock (Miami)
Brandon Academy
Christ's Church Academy (Jacksonville)
Coral Springs Christian
De La Salle (Fort Myers)
Glades Central (Belle Glade) [girls only]
Hilliard [girls only]
Jones (Orlando)
Merritt Island Christian [boys only]
Miami Carol City
Miami Northwestern
Parsons Christian (Jacksonville)
Pepin Academies (Tampa)
Miami Christian
Miami Sunset [girls only]
Northview (Bratt) [girls only]
Odyssey Charter (Palm Bay)
​Raines (Jacksonville) [girls only]
Ribault (Jacksonville) [girls only]
Riverbend (Ormond Beach) [boys only]
​Somerset Central Miramar
Somerset South Homestead
St. Andrew's Episcopal (Fort Pierce) [boys only]
Tenoroc (Lakeland) [girls only]
Vernon
Yeshiva (Boca Raton)