2015-16 Cross Country State Series Assignments

The following assignments are for the 2015-16 FHSAA State Cross Country Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments@fhsaa.org.

Class 4A | Class 3A | Class 2A | Class 1A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

X – Denotes District Coordinator

Class 4A

133 schools
Fall 2014 student population: 2,092-4,492


REGION 1
(39 schools)


DISTRICT 1
(9 schools)

Buchholz (Gainesville)
First Coast (Jacksonville)
Flagler Palm Coast
Fleming Island (Orange Park)
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Oakleaf (Orange Park)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville) - X

DISTRICT 2
(11 schools)

DeLand
Hagerty (Oviedo) - X
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Howell (Winter Park)
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Oviedo
Seminole (Sanford)
Spruce Creek (Port Orange)
University (Orange City)
Winter Springs

DISTRICT 3
(9 schools)

Apopka
East Ridge (Clermont)
Evans (Orlando)
Lake Minneola
Ocoee - X
Olympia (Orlando)
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden)
West Port (Ocala)

DISTRICT 4
(10 schools)

Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando) - X
Freedom (Orlando)
Lake Nona (Orlando)
Oak Ridge (Orlando)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
Winter Park

REGION 2
(32 schools)


DISTRICT 5
(9 schools)

Celebration
Gateway (Kissimmee)
George Jenkins (Lakeland)
Haines City
Kathleen (Lakeland)
Lakeland
Osceola (Kissimmee)
Ridge Community (Davenport)
St. Cloud - X

DISTRICT 6
(6 schools)

Alonso (Tampa)
George Steinbrenner (Lutz)
Plant (Tampa)
Sickles (Tampa)
Wharton (Tampa) - X
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)

DISTRICT 7
(7 schools)

Bloomingdale (Valrico)
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton)
Newsome (Lithia) - X
Plant City
Riverview (Riverview)
Strawberry Crest (Dover)

DISTRICT 8
(10 schools)

Countryside (Clearwater)
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton)
North Port
Palm Harbor University - X
Pinellas Park (Largo)
Riverview (Sarasota)
Sarasota
Seminole (Seminole)
St. Petersburg

REGION 3
(25 schools)


DISTRICT 9
(6 schools)

Centennial (Port St. Lucie) - X
Fort Pierce Central
Martin County (Stuart)
Melbourne
Treasure Coast (Port St. Lucie)
Vero Beach

DISTRICT 10
(7 schools)

John I. Leonard (Greenacres)
Jupiter
Palm Beach Central (Wellington) - X
Palm Beach Gardens
Royal Palm Beach
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington

DISTRICT 11
(6 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Forest Hill (West Palm Beach)
Lake Worth
Park Vista (Lake Worth)
Santaluces (Lantana) - X
Spanish River (Boca Raton)

DISTRICT 12
(7 schools)

Boca Raton
Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs
Deerfield Beach - X
Douglas (Parkland)
Monarch (Coconut Creek)
Taravella (Coral Springs)

REGION 4
(37 schools)


DISTRICT 13
(7 schools)

Fort Lauderdale
McArthur (Hollywood)
​Nova (Davie)
Piper (Sunrise)
Plantation
South Plantation
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) - X

DISTRICT 14
(7 schools)

Cooper City
Cypress Bay (Weston)
Everglades (Miramar) - X
Flanagan (Pembroke Pines)
Miramar
West Broward (Pembroke Pines)
Western (Davie)

DISTRICT 15
(11 schools)

American (Hialeah)
Columbus (Miami) [boys only]
Coral Gables
Dr. Krop (Miami) - X
Hialeah Gardens
​Lourdes (Miami) [girls only]
Miami
Miami Beach
Miami Coral Park
North Miami
Westland Hialeah

DISTRICT 16
(12 schools)

Braddock (Miami)
Coral Reef (Miami) - X
Ferguson (Miami)
Miami Killian
Miami Southridge
Homestead
Miami Sunset
Miami Palmetto
South Dade (Homestead)
South Miami
Southwest Miami
Varela (Miami)

Class 3A

142 schools
Fall 2014 student population: 1,526-2,094


REGION 1
(31 schools)


DISTRICT 1
(8 schools)

Escambia (Pensacola) - X
Gulf Breeze
Milton
Pace
Pensacola
Pine Forest (Pensacola)
Tate (Cantonment)
Washington (Pensacola)

DISTRICT 2
(6 schools)

Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview
Fort Walton Beach
Mosley (Lynn Haven) - X
Navarre
Niceville

DISTRICT 3
(9 schools)

Chiles (Tallahassee)
Columbia (Lake City)
Ed White (Jacksonville) - X
Englewood (Jacksonville)
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Paxon (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)

DISTRICT 4
(8 schools)

Atlantic Coast (Jacksonville)
Bartram Trail (St. Johns)
Creekside (St. Johns)
Middleburg
Nease (Ponte Vedra)
Orange Park
Ponte Vedra - X
St. Augustine

REGION 2
(31 schools)


DISTRICT 5
(7 schools)

Belleview
Forest (Ocala) - X
Gainesville
Lake Weir (Ocala)
Leesburg
South Lake (Groveland)
Vanguard (Ocala)

DISTRICT 6
(7 schools)

East River (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Mainland (Daytona Beach)
Matanzas (Palm Coast)
New Smyrna Beach
Pine Ridge (Deltona)
Seabreeze (Daytona Beach) - X

DISTRICT 7
(8 schools)

Land O'Lakes
Lecanto
Mitchell (New Port Richey)
Pasco (Dade City)
River Ridge (New Port Richey) - X
Springstead (Spring Hill)
Sunlake (Land O'Lakes)
Wesley Chapel

DISTRICT 8
(9 schools)

Auburndale
Bartow
Harmony - X
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Liberty (Kissimmee)
Poinciana (Kissimmee)
Sebring
Winter Haven

REGION 3
(43 schools)


DISTRICT 9
(13 schools)

Armwood (Seffner)
Blake (Tampa)
Brandon
Chamberlain (Tampa)
Freedom (Tampa)
Gaither (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
Jesuit (Tampa) [boys only]
King (Tampa)
Lennard (Ruskin)
Leto (Tampa) - X
Robinson (Tampa)
Tampa Bay Tech

DISTRICT 10
(11 schools)

Boca Ciega (Gulfport)
Braden River (Bradenton)
Clearwater
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Dunedin
East Lake (Tarpon Springs)
Largo
Northeast (St. Petersburg)
Osceola (Seminole) - X
Palmetto
Venice

DISTRICT 11
(12 schools)

Cape Coral
Charlotte (Punta Gorda)
Cypress Lake (Fort Myers)
Fort Myers
Ida Baker (Cape Coral)
Island Coast (Cape Coral) - X
Lehigh (Lehigh Acres)
Mariner (Cape Coral)
North Fort Myers
Port Charlotte
Riverdale (Fort Myers)
South Fort Myers

DISTRICT 12
(7 schools)

Barron Collier (Naples)
East Lee County (Lehigh Acres)
Estero
Golden Gate (Naples)
Gulf Coast (Naples)
Naples
Palmetto Ridge (Naples) - X

REGION 4
(38 schools)


DISTRICT 13
(8 schools)

Bayside (Palm Bay)
Eau Gallie (Melbourne)
Heritage (Palm Bay)
Merritt Island
Palm Bay (Melbourne)
Sebastian River (Sebastian)
​Viera (Melbourne) - X
West Shore (Melbourne)

DISTRICT 14
(9 schools)

Boynton Beach
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Jensen Beach
Okeechobee - X
Olympic Heights (Boca Raton)
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Port St. Lucie
South Fork (Stuart)
West Boca Raton

DISTRICT 15
(7 schools)

Blanche Ely (Pompano Beach)
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Dillard (Fort Lauderdale) - X
Hollywood Hills
Northeast (Oakland Park)
Pembroke Pines Charter
South Broward (Hollywood)

DISTRICT 16
(14 schools)

Belen Jesuit (Miami) [boys only]
Doral (Miami) - X
Goleman (Miami)
Hialeah-Miami Lakes
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Miami Carol City
Miami Central
Miami Norland
Miami Northwestern
Miami Springs
Mourning (North Miami)
North Miami Beach
Reagan (Doral)
TERRA Institute (Miami)

Class 2A

145 schools
Fall 2014 student population: 493-1,525


REGION 1
(32 schools)


DISTRICT 1
(8 schools)

Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City) - X
North Bay Haven (Panama City)
Pensacola Catholic 
Rutherford (Panama City)
South Walton (Santa Rosa Beach)
Walton (DeFuniak Springs)
West Florida (Pensacola)

DISTRICT 2
(8 schools)

East Gadsden (Havana) [boys only]
Florida High (Tallahassee)
Godby (Tallahassee) [boys only] - X
Marianna
Rickards (Tallahassee)
Wakulla (Crawfordville)
Taylor County (Perry) [girls only]
Suwannee (Live Oak)

DISTRICT 3
(8 schools)

Andrew Jackson (Jacksonville)
Baker County (Glen St. Mary)
Baldwin
Fernandina Beach - X
Raines (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)
Yulee

DISTRICT 4
(8 schools)

Bishop Kenny (Jacksonville)
Bolles (Jacksonville)
Clay (Green Cove Springs)
Episcopal (Jacksonville)
Menendez (St. Augustine)
Ridgeview (Orange Park) - X
Westside (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

REGION 2
(38 schools)


DISTRICT 5
(8 schools)

Bradford (Starke)
Eastside (Gainesville)
Fort White
Interlachen
Keystone Heights
Newberry - X
Palatka
Santa Fe (Alachua)

DISTRICT 6
(9 schools)

Atlantic (Port Orange)
Crescent City
Dunnellon
North Marion (Citra)
Taylor (Pierson)
Trinity Catholic (Ocala)
Umatilla [girls only]
Villages - X
Williston

DISTRICT 7
(13 schools)

Anclote (Holiday)
Central (Brooksville)
Citrus (Inverness) - X
Crystal River
Fivay (Hudson)
Gulf (New Port Richey)
Hernando (Brooksville)
Hudson
Nature Coast (Brooksville)
Ridgewood (New Port Richey)
Tarpon Springs
Weeki Wachee
Zephyrhills

DISTRICT 8
(8 schools)

Bishop Moore (Orlando)
Eustis
Jones (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando) - X
Montverde
Mount Dora
Tavares
Trinity Prep (Winter Park)

REGION 3
(31 schools)


DISTRICT 9
(9 schools)

Avon Park - X
DeSoto County (Arcadia)
Frostproof
Hardee (Wauchula)
Lake Placid
Lake Wales
McKeel (Lakeland)
Mulberry
Tenoroc (Lakeland) [boys only]

DISTRICT 10
(7 schools)

Berkeley Prep (Tampa)
Brooks-DeBartolo (Tampa)
Holy Names (Tampa) [girls only]
Jefferson (Tampa)
Middleton (Tampa)
Spoto (Riverview)
Tampa Catholic - X

DISTRICT 11
(7 schools)

Bayshore (Bradenton)
Booker (Sarasota)
Clearwater Central Catholic
Gibbs (St. Petersburg)
Lakewood (St. Petersburg) - X
Lemon Bay (Englewood)
Southeast (Bradenton)

DISTRICT 12
(8 schools)

Bishop Verot (Fort Myers)
Clewiston - X
Dunbar (Fort Myers)
Gateway Charter (Fort Myers)
Immokalee
LaBelle
Lely (Naples)
Oasis (Cape Coral)

REGION 4
(45 schools)


DISTRICT 13
(9 schools)

Astronaut (Titusville)
Cocoa
Cocoa Beach - X
Edgewood (Merritt Island)
Melbourne Central Catholic
Rockledge
Satellite (Satellite Beach)
Space Coast (Cocoa)
Titusville

DISTRICT 14
(9 schools)

American Heritage (Delray Beach)
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Dreyfoos (West Palm Beach)
Glades Central (Belle Glade) [boys only]
Lincoln Park (Fort Pierce)
North Broward Prep (Coconut Creek)
Oxbridge Academy (West Palm Beach)
St. Andrew's (Boca Raton) - X
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 15
(13 schools)

American Heritage (Plantation)
Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Chaminade-Madonna (Hollywood)
Coconut Creek
Coral Springs Charter
Hallandale
Pine Crest (Fort Lauderdale) - X
Pompano Beach
Somerset Academy (Pembroke Pines)
Stranahan (Fort Lauderdale)
University School (Davie)

DISTRICT 16
(14 schools)

Carrollton (Miami) [girls only]
Coral Shores (Tavernier) - X
Gulliver Prep (Pinecrest)
Immaculata-LaSalle (Miami)
Key West
Keys Gate (Homestead)
MAST (Key Biscayne)
Mater Lakes (Miami)
Miami Edison
Miami Jackson
Monsignor Pace (Miami)
Ransom Everglades (Miami)
St. Brendan (Miami)
Washington (Miami) [girls only]

Class 1A

152 schools
Fall 2014 student population: 11-493


REGION 1
(36 schools)


DISTRICT 1
(9 schools)

Baker
Central (Milton)
Freeport
Jay
Laurel Hill
​Northview (Bratt)
Paxton - X
Pensacola Christian
Rocky Bayou Christian (Niceville)

DISTRICT 2
(9 schools)

Altha
Blountstown
Cottondale
Franklin County (Eastpoint) - X
Graceville
Malone
Port St. Joe
Sneads
Wewahitchka

DISTRICT 3
(6 schools)

Aucilla Christian (Monticello)
Community Christian (Tallahassee)
Jefferson County (Monticello)
John Paul II (Tallahassee)
Maclay (Tallahassee) - X
North Florida Christian (Tallahassee)

DISTRICT 4
(12 schools)

Bishop Snyder (Jacksonville)
Christ's Church Academy (Jacksonville)
Duval Charter (Jacksonville)
Eagle's View (Jacksonville)
First Coast Christian (Jacksonville)
Florida Deaf and Blind (St. Augustine)
Harvest Community (Jacksonville)
Providence (Jacksonville)
St. Johns Country Day (Orange Park) - X
St. Joseph (St. Augustine)
Trinity Christian (Jacksonville)
University Christian (Jacksonville)

REGION 2
(46 schools)


DISTRICT 5
(11 schools)

Branford [girls only]
Cedar Key
Chiefland
Cornerstone (Gainesville)
Meadowbrook (Ocala)
Oak Hall (Gainesville)
P. K. Yonge (Gainesville)
Seven Rivers Christian (Lecanto)
St. Francis (Gainesville)
St. John Lutheran (Ocala) - X
Trenton

DISTRICT 6
(12 schools)

Academy at the Lakes (Land O'Lakes) - X
Bell Creek (Riverview) [boys only]
Bishop McLaughlin (Spring Hill)
Calvary Christian (Clearwater)
Cambridge (Tampa)
Carrollwood (Tampa)
Foundation Christian (Valrico)
Indian Rocks Christian (Largo)
Lakeside Christian (Clearwater)
Seffner Christian
Tampa Bay HEAT (Brandon)
Tampa Prep

DISTRICT 7
(12 schools)

Admiral Farragut (St. Petersburg)
Bradenton Christian
Canterbury (St. Petersburg) - X
Cardinal Mooney (Sarasota)
Imagine School (North Port)
Keswick Christian (St. Petersburg)
Northside Christian (St. Petersburg)
Out-of-Door (Sarasota)
Sarasota Christian
Shorecrest Prep (St. Petersburg)
St. Petersburg Catholic
St. Stephen's (Bradenton)

DISTRICT 8
(11 schools)

Canterbury (Fort Myers)
Community School (Naples)
Donahue Academy (Ave Maria)
Evangelical Christian (Fort Myers)
Everglades City
First Baptist (Naples)
Marco Island Academy
Moore Haven
Seacrest Country Day (Naples) - X
Southwest Florida Christian (Fort Myers)
St. John Neumann (Naples)

REGION 3
(35 schools)


DISTRICT 9
(9 schools)

Circle Christian (Winter Park)
Father Lopez (Daytona Beach)
Geneva (Winter Park)
International Community (Winter Park) - X
Lake Mary Prep
Mount Dora Christian
Orangewood Christian (Maitland)
The Master's Academy (Oviedo)
Warner Christian (South Daytona)

DISTRICT 10
(12 schools)

All Saints' (Winter Haven) - X
City of Life Christian (Kissimmee)
Cornerstone Charter (Belle Isle)
First Academy (Orlando)
Fort Meade
Foundation Academy (Winter Garden)
Lakeland Christian
New Dimensions (Kissimmee)
Oasis Christian (Winter Haven)
Santa Fe Catholic (Lakeland)
Vanguard (Lake Wales) [boys only]
Windermere Prep

DISTRICT 11
(7 schools)

Brevard HEAT (Palm Bay)
Covenant Christian (Palm Bay)
Florida Prep (Melbourne)
Holy Trinity (Melbourne) - X
John Carroll (Fort Pierce)
Master's Academy (Vero Beach)
St. Edward's (Vero Beach)

DISTRICT 12
(7 schools)

Atlantic Christian (West Palm Beach) - X
Benjamin (Palm Beach Gardens)
Berean Christian (West Palm Beach)
Community Christian (Stuart)
Jupiter Christian
Pahokee
Pine School (Hobe Sound)

REGION 4
(35 schools)


DISTRICT 13
(10 schools)

Boca Raton Christian
Donna Klein Jewish (Boca Raton)
Highlands Christian (Pompano Beach)
King's Academy (West Palm Beach)
Lake Worth Christian (Boynton Beach)
Somerset Canyons (Boynton Beach)
St. John Paul II (Boca Raton) - X
Village Academy (Delray Beach)
Yeshiva (Boca Raton)
Zion Lutheran (Deerfield Beach)

DISTRICT 14
(8 schools)

Coral Springs Christian - X
Hollywood Christian [boys only]
Posnack (Davie)
Sagemont (Weston)
Sheridan Hills Christian (Hollywood)
South Florida HEAT (Fort Lauderdale)
Upperroom Christian
Westminster Academy (Fort Lauderdale)

DISTRICT 15
(8 schools)

Archbishop Curley (Miami)
Dade Christian (Miami)
Divine Savior (Doral)
Doctors Charter (Miami Shores)
Hebrew Academy (Miami Beach) - X
Miami Christian
Miami Country Day
SLAM Academy (Miami)

DISTRICT 16
(9 schools)

Archimedean (Miami)
Florida Christian (Miami) - X
Island Christian (Islamorada) [boys only]
Marathon
Palmer Trinity (Palmetto Bay)
Princeton Christian
Riviera Prep (Miami)
Westminster Christian (Miami)
Westwood Christian (Miami)

Independent

(38 schools)
Ahfachkee (Clewiston) [girls only]
Bayshore Christian (Tampa)
Bell Creek (Riverview) [girls only]
Ben Gamla (Hollywood)
Brandon Academy
Community Christian (Port Charlotte)
Crooms (Sanford)
Cutler Bay
Everglades Prep (Homestead) [boys only]
First Christian (High Springs)
Garden of the Sahaba (Boca Raton)
Glades Central (Belle Glade) [girls only]
Gold Coast (West Palm Beach)
Greater Miami Academy [boys only]
Hernando Christian (Brooksville)
Hialeah [girls only]
Hillel (North Miami Beach)
Hilliard
IMG Academy (Bradenton)
Impact Christian (Jacksonville)
International Studies (Miami)
Keystone Prep (Tampa)
Odyssey Charter (Palm Bay)
Palm Glades Prep (Miami)
Parsons Christian (Jacksonville)
Riverbend (Ormond Beach) [boys only]
Sarasota Military Academy
Seacoast Collesgiate (Santa Rosa Beach)
Somerset Central Miramar
Somerset South Homestead
St. Andrew's Episcopal (Fort Pierce)
Tampa Adventist
Tenoroc (Lakeland) [girls only]
Trinity Christian (Deltona)
Vanguard (Lake Wales) [girls only]
Wakulla Christian (Crawfordville)
Washington (Miami) [boys only]
Westlake Prep (Davie)