2016 Girls Weightlifting Finals - 1A composite list of qualifiers

» Please send name spelling corrections, etc., to girlsweightlifting [at] fhsaa [dot] org. Changes must be submitted not later than 9 a.m. Friday, Jan. 29 in order to appear on FHSAA Finals t-shirts.

101 pounds | 110 pounds | 119 pounds | 129 pounds | 139 pounds | 154 pounds | 169 pounds | 183 pounds | 199 pounds | unlimited

101-Pound Class

Region Place Last name First Name School Grade Wt. Best Bench Best C&J Total
7 1 Gwinn Crystal River 10 98.2 125 120 245
5 1 Arcenaux Danielle Umatilla 11 100 110 110 220
5 2 Pryor Jasmin Citrus HS 12 101 100 120 220
2 1 Hutchins Katie Suwannee 12 96.5 110 105 215
3 1 Stafford Savannah Baker County 10 99.6 100 115 215
1 1 Barry-Moeschi Alexus Arnold 11 99.4 105 100 205
5 3 Easton Paisley Hernando HS 12 99.4 105 100 205
7 2 Kramer Kayla Fivay 11 100.4 100 105 205
8 1 Nunez Sierra Labelle 11 99.2 95 105 200
3 2 Exan Myrdaine Ridgeview 12 88.4 95 95 190
5 4 Minchew Courtney The Villages 12 89 105 80 185
2 2 Harvey Alisa Wakulla 10 95.5 90 95 185
1 2 Odom Audriene Northview High 11 96.9 95 90 185
7 3 Kane Hannah Lemon Bay 10 98.5 105 80 185
1 3 Taylor  Olivia North Bay Haven 11 99.8 85 100 185
5 5 Small Marika Lake Weir 10 99.8 90 95 185
7 4 Kirves Katelyn River Ridge 9 99.7 90 90 180
6 1 Achan Sabrina Poincianna 12 101 80 95 175
7 5 Elenz Kaylyn Anclote 12 98.2 85 85 170
4 1 Siqueira Bianca Matanzas 11 96.6 75 70 145

110-Pound Class

Region Place Last name First Name School Grade Wt. Best Bench Best C&J Total
7 1 Durrett Callista River Ridge 11 109.3 125 145 270
3 1 Dawson Kristan Wolfson 12 105.6 130 130 260
3 2 Carter Kristyn Baker County 12 108.2 125 130 255
2 1 Boatwright Kierston Bradford 12 105.5 125 125 250
2 2 Anderson Sarah Suwannee 12 108.5 115 130 245
4 1 Thompson Danielle Matanzas 10 106.3 115 120 235
5 1 Brooks Tylah Lake Weir 11 107.8 115 120 235
3 3 Davis  Ryah Baker County 10 109 95 140 235
5 2 Osborne Jessica Nature Coast Tech 11 109 105 125 230
7 2 Estrada Stephanie River Ridge 11 109.9 115 115 230
5 3 Odoms Lyric Leesburg 12 106.2 115 110 225
5 4 Brannan Calleigh Weeki Wachee HS 12 108.6 110 115 225
2 3 Stevens Brandi Wakulla 11 106 100 120 220
8 1 Hammon Jamilyn Sebring 11 108.2 105 115 220
7 3 Macy Victoria Lemon Bay 12 108.2 105 115 220
4 2 Wood Mckenzie Taylor 10 109 120 100 220
8 2 Delhomme Annetude Hardee 11 109 100 120 220
5 5 Jeanite Joanne Lake Weir 11 109.6 105 115 220
1 1 Stewart Michaela Jay High 12 108.4 100 105 205
6 1 Mosely Amaya Frostproof 10 110 90 95 185

119-Pound Class

Region Place Last name First Name School Grade Wt. Best Bench Best C&J Total
2 1 Griswell Claudia Altha 12 114.5 130 135 265
1 1 Nunley Sarah Baker High  12 116.7 135 130 265
1 2 Parks Nicole Gulf Breeze High 11 117.6 125 135 260
5 1 Arcenaux Diane Eustis 11 117.4 120 135 255
7 1 Dudeck Alisha River Ridge 10 118 130 125 255
2 2 Jackson Latia Union 12 114 125 125 250
5 2 McNeal Christine Lake Weir 11 116.8 125 125 250
5 3 Mitchell Alexandria Leesburg 10 118.2 140 110 250
3 1 Watson Sydnee Baker County 12 111.8 115 130 245
7 2 Schulte Emily Lemon Bay 11 113.6 120 125 245
5 4 Villanueva Kilahni Citrus HS 12 114.2 140 105 245
5 5 Davila Victoria Nature Coast Tech 11 118.2 125 120 245
1 3 Muse Taylor Choctaw High 10 115.5 115 125 240
7 3 Nelson Kacee Lemon Bay 11 116.7 115 125 240
2 3 Nguessan Carmelita Rickards 12 117 130 110 240
3 2 Sharp Victoria Paxon 12 119 115 125 240
5 6 Johnson Dytaisha Leesburg 12 114.6 120 115 235
4 1 Small Deaujah Pedro 10 113.3 115 115 230
6 1 Lambert Evelyn Orlando Jones 9 116.4 95 120 215
8 1 Florencio Diana Pine Crest 10 118.4 100 115 215

129-Pound Class

Region Place Last name First Name School Grade Wt. Best Bench Best C&J Total
5 1 Gentz Ashley Nature Coast Tech 12 120.4 160 180 340
3 1 Crawford Hailey Baker County 12 127.6 155 165 320
5 2 Rhone Morgan Leesburg 12 124.6 140 160 300
5 3 Pierce Kaitlyn Nature Coast Tech 11 128 140 160 300
3 2 Dean Ashleigh Clay 11 124.6 150 145 295
1 1 Daniel Katherine Mosely 12 125.4 145 145 290
8 1 Jensen Kayla Gulliver Prep 11 125 135 145 280
3 3 Foster Lani Baker County 11 126.8 140 140 280
7 1 Reynolds Rachel River Ridge 11 127.9 130 145 275
1 2 Purple Michaela Bozeman 9 124 135 135 270
7 2 Marinola Macayla Lemon Bay 10 126.2 130 140 270
4 1 McAdams Vanessa Eastside 12 121.8 145 120 265
5 4 Stevenson Rodrianna Tavares 11 124.8 120 145 265
1 3 Moore Jibrasha West Florida High 12 128.9 120 145 265
5 5 Langley Jada Weeki Wachee HS 11 128.2 125 135 260
1 4 Hanle Riley Choctaw High  10 123.6 120 135 255
7 3 Arseneau Amanda River Ridge 12 125.1 115 135 250
7 4 Desrivieres Chanelle Port Charlotte 12 128.6 135 110 245
2 1 Potter Miracle Wakulla 10 124.5 110 120 230
6 1 Cabrera Nayleen Poinciana 10 126.2 115 115 230

139-Pound Class

Region Place Last name First Name School Grade Wt. Best Bench Best C&J Total
5 1 Traudt Samantha Nature Coast Tech 11 138.6 155 175 330
5 2 Rentas Annelise Nature Coast Tech 12 134.8 150 175 325
7 1 Eckhoff Maranda Port Charlotte 11 138.8 155 165 320
1 1 Johnston Rachel Mosely 11 137 145 160 305
2 1 Jackson Tyrah Ft. White 12 136.6 140 155 295
5 3 Torres Kalista Lake Weir 12 139 135 160 295
8 1 Cuellar Angelica Labelle 10 135.8 145 145 290
5 4 McCloskey Madison Eustis 10 136.8 140 150 290
1 2 Hamilton Madison North Bay Haven 11 137.2 135 155 290
3 1 Carlisle Kristen Clay 12 137.8 140 150 290
3 2 Kirksey Damiyyaha Baker County 11 132.6 145 140 285
1 3 Watson Haylee Jay High 10 135.6 150 135 285
7 2 Wessels Annabelle Port Charlotte 10 138.9 145 135 280
1 4 Blanco Jelena Mosley 11 135.4 130 145 275
2 2 Jackson Latavia Union 12 138.4 140 135 275
7 3 Rivera Makayla Bayshore 9 131.7 145 125 270
1 5 Castillo Ammy Arnold 11 130.2 130 135 265
3 3 Ahearn Brie Baker County 11 130.4 120 135 255
4 1 Shane Blair Matanzas 12 136.5 115 120 235
6 1 Canner Cheyanne Frostproof 9 134.8 90 120 210

154-Pound Class

Region Place Last name First Name School Grade Wt. Best Bench Best C&J Total
1 1 Williamson Daeja Mosley 11 150.7 170 180 350
5 1 Clemmer Rachel Leesburg 11 151.6 160 160 320
1 2 Warner Kathryn Rocky Bayou Christian 11 143.8 140 170 310
5 2 Kretschmer Lexis Tavares 12 153.2 145 165 310
7 1 Fultz Sabrina Port Charlotte 12 150.8 140 165 305
5 3 Brokenborough Seriah Eustis 10 151.2 130 165 295
3 1 Lee Morgan Baker County 12 153.2 145 150 295
2 1 Hall Josie Altha 10 145.8 140 150 290
5 4 Edwards KeAna Lake Weir 10 146.2 140 150 290
1 3 Printiss Olivia Gulf Breeze High 12 151.2 135 150 285
1 4 Winters Summer Gulf Breeze High 11 151.9 135 145 280
1 5 Brunson Taylor Baker High  11 143.3 140 135 275
7 2 Galloway Savanna Lemon Bay 11 144.2 135 140 275
6 1 Fields Kiara Poinciana 11 148.6 135 140 275
2 2 Ogelsby Lauren Wakulla 10 151.8 135 140 275
5 5 Meigs Monique Lecanto HS 12 153.6 130 145 275
8 1 Potoroff Taylor John Carroll  10 151.2 120 150 270
3 2 Tedesco Emily Baker County 11 139.2 120 145 265
7 3 Clark Madison Ridgewood 10 147.8 135 130 265
4 1 Warman Leah Bronson 8 142 120 130 250

169-Pound Class

Region Place Last name First Name School Grade Wt. Best Bench Best C&J Total
2 1 McDonald Latiyah Union 12 168.2 175 145 320
4 1 White Kayla Matanzas 12 158.1 135 165 300
8 1 Gammage Camille Sebring 12 168.6 145 155 300
7 1 Green Kaylee River Ridge 9 165 135 160 295
1 1 Anderson Brittany Baker High 12 165.2 160 135 295
3 1 Murray Erykah Clay 11 156.8 155 135 290
8 2 Gatling Natasha Port St. Lucie 12 163.8 145 145 290
5 1 Barber Amari Lake Weir 11 167 160 130 290
8 3 Thomas Briah Sebring 12 164.6 135 150 285
1 2 Spears Jasmine Mosley 10 160.9 145 135 280
1 3 Hicks Cheyenne West Florida High 9 161 140 140 280
5 2 Evangelista Alexis Lecanto HS 11 167.4 145 135 280
5 3 Eatman Timmeya Citrus 12 161.2 125 150 275
2 2 Crouse Jordan Taylor 12 156 105 165 270
5 4 Powell Imani Hernando HS 10 167 140 130 270
3 2 Lewis Whitney Paxon 10 168 135 130 265
1 4 Saens Carolina Arnold 11 168.7 135 130 265
2 3 Sparkman Mikayla Ft. White 10 159.2 125 135 260
1 5 Brown Nylaa'h Gulf Breeze High 11 156.2 130 125 255
6 1 Kienle Paige Trinity Prep 10 159.6 115 115 230

183-Pound Class

Region Place Last name First Name School Grade Wt. Best Bench Best C&J Total
1 1 Oglesby Mary Baker High 12 178.5 200 175 375
8 1 Torres Rachel Marathon 12 175.4 160 180 340
7 1 Haynes Jazsmin Wesley 12 179.6 155 150 305
5 1 Parker Samantha Lecanto HS 12 174 135 155 290
3 1 Lagle Morgan Baker County 12 178.8 150 140 290
7 2 Wright Meighan Port Charlotte 12 181.6 145 145 290
1 2 Eddings Liza Jay High 12 182.9 155 135 290
7 3 Guadarrama Jessica Zephyrhills 10 180.8 125 160 285
7 4 Polynice Elisabelle Bayshore 11 181 145 140 285
4 1 Dillion Sarah Matanzas 11 175.1 140 140 280
7 5 Palmer Allisyn River Ridge 10 180.4 135 145 280
4 2 Mandt Kaylee Matanzas 11 180.5 135 140 275
2 1 Yates Breanna Wakulla 12 172.8 120 145 265
4 3 Lands Holly Pedro 11 180.7 135 130 265
5 2 Ellison Kyra Tavares 11 170.8 120 135 255
1 3 Shaw Natalie Mosley 11 174.3 125 130 255
8 2 Hennegar Cassy Sebring 12 174.6 120 135 255
5 3 Mobley Janea Hernando HS 10 175.9 130 125 255
8 3 Sudol Nicole Port St. Lucie 10 178.6 115 140 255
6 1 Paul Brittney Poinciana 9 179.2 85 105 190

199-Pound Class

Region Place Last name First Name School Grade Wt. Best Bench Best C&J Total
2 1 McCoy Brandy Union 9 194.2 215 155 370
7 1 Hesterhagen Sydney River Ridge 11 194 180 170 350
7 2 McKay Christian Booker 10 184.4 175 160 335
3 1 Null Autumn Clay 12 198.4 160 170 330
5 1 Scott Ramika Lake Weir 10 193.4 170 155 325
8 1 Henley Latoya Sebring 11 193.4 160 155 315
7 3 Shelby Tyra Bayshore 12 198 155 145 300
1 1 Griese Dayjuana Choctaw High 9 187 145 140 285
3 2 Hand Quinci Baker County 10 191.4 135 145 280
5 2 Harris Hannah Leesburg 9 192.2 160 120 280
7 4 Kaufman Zoeie Port Charlotte 9 194.6 130 150 280
3 3 Walker Cecelia Ridgeview 12 198 135 140 275
2 2 Martin Lauren Altha 10 191.4 135 135 270
3 4 Downer Maurina Bishop Synder 12 194.2 135 135 270
7 5 Mejia Yanire Gulf 12 197.6 135 135 270
4 1 Brown Samantha Matanzas 12 189.5 135 130 265
1 2 Kirk Carley Vernon 12 197.5 140 125 265
5 3 Manns Kelsey Weeki Wachee HS 10 188.4 135 125 260
7 6 Kaufman Kylie Port Charlotte 9 192.6 125 135 260
6 1 Campbell Patrice Poinciana 11 198.4 125 135 260

Unlimited Pound Class

Region Place Last name First Name School Grade Wt. Best Bench Best C&J Total
1 1 McCranie Mykala Baker High 12 234.4 205 200 405
2 1 Carter Kacey Ft. White 9 268 185 180 365
5 1 Langley Destiny Citrus 11 241.8 190 170 360
2 2 Shearer Brianna Suwannee 12 266.2 185 175 360
7 1 Marcelin Jessica Bayshore 12 294 190 165 355
5 2 Mancke Harrison Lecanto HS 11 229.4 160 190 350
7 2 Elmore La'Dhezia Gulf 11 202.4 170 175 345
2 3 Bakken Kurston Bradford 10 254.6 185 160 345
2 4 Boddie Latishma Rickards 12 265.2 180 160 340
6 1 Chalas Michelle Poinciana 12 285.6 195 145 340
2 5 Smith Shakayla Rickards 12 321.4 190 150 340
7 3 Livingston-Witter Giovanna Port Charlotte 10 230 185 150 335
5 3 Miller Jouie Nature Coast Tech 9 300.2 165 165 330
3 1 McClain Denae Ribault 9 302.8 175 150 325
4 1 Anderson Lauren Father Lopez 12 213.8 150 165 315
3 2 Sampson Brittany Paxon 12 226 160 150 310
4 2 King Cera Pedro 12 265 160 150 310
1 2 Delacruz Leona-Ann Rutherford 11 201.7 150 155 305
4 3 Viers Brittany Interlachen 12 216 165 135 300
8 1 Sholtz Marvishay Lake Placid 12 284.2 165 135 300